Zaplanuj wędrówkę w Pieninach Spiskich i poczuj siłę spokoju

Pieniny można podzielić na wiele regionów, które cieszą się większą i mniejszą popularnością wśród turystów. Jeśli ktoś planuje nieco dłuższy pobyt, koniecznie powinien pamiętać o zwiedzeniu nie tylko najbardziej znanych miejsc, ale także tych, które są rzadziej uczęszczane przez wczasowiczów. Do tej drugiej grupy z pewnością można zaliczyć Pieniny Spiskie, które oczarują każdego turystę ciszą i spokojem. Jeżeli ktoś marzy o wypoczynku na łonie przyrody, z dala od dotychczasowych problemów i zgiełku miasta, koniecznie powinien zapoznać się z tą częścią pasma górskiego.

Dlaczego warto wybrać się do Pienin Spiskich?

Z całą pewnością Pieniny Spiskie są najspokojniejszą częścią Pienin. Na ich terenie nie spotyka się wielu turystów, ponieważ wczasowicze zazwyczaj skupiają się na popularniejszych, bardziej obleganych miejscach. Tymczasem to właśnie tutaj czekają na nas szczególnie malownicze rejony, które warto utrwalić na fotografiach. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na Zalew Czorsztyński oraz na okoliczne zameczki, które zachwycą nie tylko amatorów architektury. Pieniny Spiskie to także wymarzone miejsce do obserwacji Lubania, Tatr, Gorców oraz Magury Spiskiej. Można również podziwiać fragmenty Pienin Czorsztyńskich, na tle których z łatwością uda nam się dostrzec Nową Górę. Na całej trasie dominują zielone płaszczyzny łąk i polan, zachęcające do beztroskiego wypoczynku. Warto dodać, że można tutaj natrafić na wiele interesujących gatunków roślin oraz zwierząt, w tym przede wszystkim przedstawicieli ptasiej fauny. Niewątpliwie sprzyja temu cisza i spokój oraz charakterystyczny, górski mikroklimat.

Jak zaplanować wędrówkę?

Wędrówkę po Pieninach Spiskich najlepiej rozpocząć przy zamku w Niedzicy. Po drodze warto uwzględnić wszystkie wzniesienia, w tym Cisówkę, Barwinkową Górę, Żar, Gajną Skałę, Jurgowską Górę oraz Sosnową Górę. Najwyższym wzniesieniem jest Żar, z którego można podziwiać atrakcyjne krajobrazy. Należy jednak zachować tutaj szczególną ostrożność, ponieważ jego skaliste i strome wzniesienie może być kłopotliwe dla mało doświadczonych turystów. Ważne jest, aby na trasie odnaleźć zejście prowadzące do doliny Jurgowskie Hale, ponieważ z tego miejsca będziemy mogli odbić do Dursztyna. Jest to jedna z bardziej urokliwych wiosek, w której czeka na nas niemało atrakcji. Przede wszystkim należy wspomnieć o niedużym kościółku oraz tak zwanych Dursztyńskich Skałkach. W pobliżu znajduje się także piętnastowieczny kościół Świętej Trójcy oraz nie lada atrakcja dla miłośników sztuki – dworek Tetmajerów. Co prawda tak zaplanowana trasa jest dość czasochłonna, jednakże warto się na nią zdecydować, aby zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami Pienin Spiskich.

Pieniny skrywają wiele malowniczych zakątków, w których można poczuć siłę spokoju. Jednym z nich jest pasmo Pienin Spiskich, kuszące turystów nie tylko malowniczymi krajobrazami. Warto poświęcić jeden dzień na wędrówkę po tym obszarze, aby samemu przekonać się o jego najważniejszych walorach. Oczywiście kluczowe jest, aby dokładnie zaplanować górską wycieczkę.

Polecane artykuły

 • Relacja z Pienin: Sromowce Niżne zaskakującym odkryciem!

  Chyba każdy, kto choć raz miał przyjemność wypoczywać w Pieninach, kojarzy miejscowość Sromowce Niżne. Jeśli zaś o mnie chodzi, dopiero w zeszłym roku, po raz pierwszy nieco bliżej zapoznałam się z pienińskimi rejonami.

 • Dlaczego warto odwiedzić rezerwat przyrody Wysokie Skałki?

  Rezerwaty przyrody to idealne miejsca wypoczynku dla osób, które marzą o beztroskim spacerowaniu na łonie dziewiczej natury. Jednym z ciekawszych rezerwatów mieszczących się na terenie Pienin jest rezerwat Wysokie Skałki. 

 • W Pieniny na narty!

  Amatorzy sportów zimowych mogą liczyć na rozbudowaną trasę polskich wyciągów, które różnią się między sobą stopniem trudności. Jeśli ktoś marzy o jeździe na nartach w otoczeniu ciszy i spokoju, koniecznie powinien wybrać się w Pieniny. 

 • splyw-przelomem-dunajca.jpg

  Spływ Dunajcem jako najlepszy sposób na zwiedzanie PPN

  Decydując się na wczasy w Pieninach, koniecznie należy skorzystać z oferty spływu Dunajcem. Obecnie większość turystów z przyjemnością zapisuje się na tę specyficzną atrakcję