Jak bezpiecznie wędrować po górach latem?

Co roku Pieniny przyjmują rzeszę turystów: od amatorów wysokogórskich wędrówek, po zapalonych i zaprawionych „górali”. Choć Pieniny nie są górami wysokimi, ich urok i łagodny mikroklimat panujący w tej okolicy, przyciąga tłumy turystów zarówno latem jak i zimą. Ze względu na swoje położenie, klimat i ochronę rzadkich gatunków roślin, spotykanych tylko tutaj Nordic Walkind (mniszek pieniński, pszonak pieniński), na obszarze tym został utworzony Pieniński Park Narodowy. Reguły korzystania z dobrodziejstwa natury oraz bezpieczeństwo, obowiązują nas wszystkich – bez względu na poziom zaawansowania i wiedzy na temat górskich wypraw.

Turystyka jest tu bardzo dobrze rozwinięta, a szlaki górskie świetnie przygotowane i oznaczone. W związku z tym, że większość z nich znajduje się na terenie Parku Narodowego, turyści muszą przestrzegać regulaminu, obowiązującego w tym rejonie. Planując letnie wypady w Pieniny, przede wszystkim należy zapoznać się z aktualną sytuacją pogodową, a także komunikatem o warunkach panujących na szlakach – zazwyczaj przed wejściem na trasę, znajdują się niezbędne informacje. Choć panuje tu łagodny klimat, a góry są stosunkowo niskie, pogoda często lubi robić nieprzewidziane niespodzianki. Przepiękny, słoneczny poranek, może szybko zmienić się w deszczowe przedpołudnie. Na taką ewentualność, świadomy turysta, musi być przygotowany. Odpowiedni strój, wygodne, najlepiej wodoodporne obuwie (wysokie sięgające okolic kostki) to podstawa.

Wychodząc w góry, szczególnie latem, nie możecie zapomnieć o zabraniu ze sobą zapasu wody i nakrycia głowy. Wysokie temperatury, zmęczenie, szybko mogą doprowadzić do odwodnienia czy przegrzania organizmu. Wysokowęglowodanowa żywność, kanapka lub słodka przekąska, skonsumowana podczas odpoczynku przywróci energię do dalszej drogi.

Wybierając się w góry, należy odpowiednio zaplanować czas wyprawy. Marsz najlepiej rozpocznijcie wczesnym rankiem, kiedy jest jeszcze stosunkowo chłodno, a zejść ze szlaku wczesnym popołudniem by nie zostać po zmroku wysoko w górach. Wędrówki górskie w Pieninach to okazja do nieograniczonego kontaktu z przyrodą i podziwiania wspaniałych krajobrazów. Aby w waszej pamięci pozostały tylko miłe wspomnienia, musicie zachować ostrożność. Maszerując, nie zatrzymujcie się w miejscach do tego niewyznaczonych. Poruszając się po wyznaczonym szlaku, unikniecie niespodziewanego spotkania z dzikim zwierzęciem, a bywało, że takie się zdarzały. W tym rejonie bowiem można natrafić na jadowitą żmiję zygzakowatą, z którą spotkanie może zakończyć się nieprzyjemnościami i niepotrzebnym bólem. Barierki ochronne, które są umieszczone na szlakach, służą przede wszystkim waszemu bezpieczeństwu, nie należy poza nie wychodzić czy wychylać się.

 

Pamiętajcie, że szlaki turystyczne w Pieninach, nie należą do najłatwiejszych. Turysta, który decyduje się na wędrówkę, musi posiadać elementarną wiedzę o tym rejonie. Odpowiednia lektura, pozwoli choć trochę przybliżyć warunki tu panujące tak, aby wyjście w góry było przyjemne, a zarazem bezpieczna dla życia i zdrowia.

Polecane artykuły

 • 41-1.jpg

  Na wakacje w Pieniny? Zobacz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w samochodzie.

  Na wakacje czeka się przez cały rok. Aby upłynęły w miłej i radosnej atmosferze należy je zaplanować tak, aby wyeliminować przede wszystkim zagrożenia jakie pojawiają się podczas podróży samochodem. 

 • jak-wybrac-damska-kurtke-zimowa.jpg

  Jak wybrać damską kurtkę zimową?

  Ciepła, wygodna, odporna na trudne warunki pogodowe kurtka zimowa damska to nieodłączny element garderoby na najzimniejsze miesiące roku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej? Czym kierować się przy zakupie? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze okrycie wierzchnie na zimę.

 • buty-gorskie.jpg

  TOP 5 najlepszych butów górskich

  Długie wycieczki piesze, zdobywanie szczytów oraz pokonywanie górskich szlaków wymagają odpowiednich, specjalistycznych butów. Butów, które skutecznie ochronią Twoje stopy, bez względu na panujące warunki...

 • nokto1.jpg

  Termowizor dla miłośników przyrody

  Podczas wypraw w góry poszukujemy kontaktu z dziką przyrodą. Wielu doświadczonym wędrowcom nie wystarcza podziwianie pięknych krajobrazów. Prócz surowych, poszarpanych grani i smaganych...