Kiedy rezerwować nocleg?

NoclegiPieniny oferują piękne widoki, wspaniałe ciekawostki przyrodnicze, moc zabytków i wiele innych atrakcji. W tym miejscu jest tak wiele do zobaczenia, że jednodniowy wypad w Pieniny mija się z celem. Na szczęście ten rejon obfituje w hotele, schroniska i bazy noclegowe, które dają strudzonemu turyście szansę na odpoczynek po emocjonującym dniu zwiedzania. Sprawą oczywistą jest to, że warto tu przyjechać, ale z jakim wyprzedzeniem należy zacząć myśleć o wyprawie? Kiedy rezerwować nocleg?

Pieniny to rejon turystyczny, który charakteryzuje się takimi samymi problemami co każdy inny rejon górski. Przeglądając oferty hoteli, noclegowni, schronisk i prywatnych kwater odnosi się wrażenie, że cała gospodarka tej części Polski opiera się na zapewnianiu turystom noclegów. Wybór jest szeroki, ale jeżeli zdecydujemy się na telefon w ostatniej chwili to spotkać nas może przykra niespodzianka. Pieniny są odwiedzane w sezonie bardzo tłumnie i znalezienie pokoju może graniczyć z cudem. Dlatego bardzo ważny jest termin przyjazdu. Wraz z początkiem wakacji letnich i po pojawieniu się pierwszych śniegów turyści zaczynają spływać tutaj lawinowo. W czasie ferii zimowych raczej nie warto szukać „na szybko” noclegu w Szczawnicy, Niedzicy i Czorsztynie, gdyż te miejscowości leżą w pobliżu popularnych wyciągów narciarskich. Szczęścia można próbować w nieco bardziej oddalonych miejscowościach lub na prywatnych, wiejskich kwaterach. To samo dotyczy okresu wakacyjnego, ale w tym wypadku rezerwację warto robić dużo wcześniej – amatorzy pieszych wędrówek są w stanie zająć każde wolne łóżko i początek urlopu może skończyć się bezowocną wędrówką od drzwi do drzwi lub marnowaniem kolejnych impulsów telefonicznych.

Lipiec i sierpień to najbardziej poszukiwane terminy na wizytę w Pieninach. Planując urlop w tym czasie warto zaplanować to nawet na kilka miesięcy wcześniej. Rezerwując pokój w kwietniu można mieć już pewne problemy, więc warto zacząć poszukiwanie idealnego miejsca już w lutym lub marcu. To samo dotyczy okresu ferii zimowych i świąt Bożego Narodzenia. Chcąc odwiedzić stok narciarski z dziećmi wypada zacząć telefonować do schronisk i hoteli już latem.

Oznacza to, że pragnąc spędzić wakacje w Pieninach, należy szukać miejsca już w czasie ferii zimowych i odwrotnie – oczekując wolnych pokoi na zimowy wypad, trzeba zająć się tym podczas wakacji letnich. Czy naprawdę jest tak trudno o pokój? Malownicze rejony przyciągają turystów z zakątków całej Polski. Miłośnicy Pienin przyjeżdżają tu najczęściej co roku, ale trafiają się też osoby, które nie znalazły zakwaterowania w Zakopanem lub znudzone są już turystycznymi szlakami Tatr. To sprawia, że ten rejon Polski jest coraz bardziej oblegany. Liczba schronisk i hoteli w Kluszkowcach, Szczawnicy, Krościenku, Sromowcach, Czorsztynie, Niedzicy i Krośnicy rośnie z roku na rok, ale wciąż bywają problemy z zakwaterowaniem wszystkich zainteresowanych. Problemu nie ma za to poza sezonem – przyjeżdżając w Pieniny na początku kwietnia lub późną jesienią można korzystać niemal do woli z ofert tanich pokoi na terenie wszystkich miejscowości turystycznych.

Polecane artykuły

 • tratwy_small.jpg

  Czego możemy nauczyć od górali szczawnickich

  Wędrując po urokliwych terenach Pienin łatwo zauważyć, że nie jest to dzika kraina, w której nie stanęła stopa ludzka. Malownicze wsie i miejscowości pełne są życia i kolorytu. Wciąż widać tutaj motywy folklorystyczne i tradycyjne naleciałości.

 • rowery.jpg

  Czy warto korzystać ze szlaków rowerowych w Pieninach?

  Większość turystów dobrze wie, że Pieniny to idealnie miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i jazdy na nartach. Mało kto jednak orientuje się, że to także wymarzone miejsca dla cyklistów. 

 • Relacja z Pienin: zimowy weekend w Jaworkach

  Relacja z Pienin: zimowy weekend w JaworkaW zeszłym tygodniu zdecydowałem się na spontaniczny wypad do Jaworek i nie żałuję! Co prawda zazwyczaj preferuję o wiele dłuższe wycieczki, tym razem weekendowy wyjazd w pełni mnie zadowolił.

 • Szata roślinna w rezerwacie krajobrazowym "Biała Woda"

  Na terenie kraju można znaleźć wiele rezerwatów przyrody, które mają na celu ochronę wybranych gatunków roślin oraz zwierząt. Warto szczególnie wyróżnić kompleksy zlokalizowane na południu naszego kraju. Nie da się ukryć, że górski klimat sprzyja różnorodności gatunkowej fauny i flory, która dla wielu turystów jest głównym walorem.