Co to jest escape room i arena VR?

2025-05-28
 • okulary VR

Pokoje zagadek, czyli tzw. escape roomy już od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Gra ta polega na tym, iż w owym pokoju zamyka się kilka osób.

Pokoje zagadek, czyli tzw. escape roomy już od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Gra ta polega na tym, iż w owym pokoju zamyka się kilka osób. Aby się wydostać, uczestnicy gry muszą rozwiązać konkretne zagadki.

Skąd wzięły się escape roomy?

Najprawdopodobniej historia escape roomów rozpoczęła się w 2006 roku w Dolinie Krzemowej i stamtąd zawędrował do Azji i reszty świata. Grupa przyjaciół ze wspomnianej Doliny Krzemowej postanowiła zamienić swoje zainteresowanie grami przygodowymi i RPG w biznes - pierwszy escape room spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Sama nazwa “escape room” została wymyślona w Kioto w Japonii.

Gra w escape room Kraków łączy w sobie elementy gier wideo, teleturniejów telewizyjnych oraz LARP-ów, czyli prób przeniesienia papierowych gier do rzeczywistości, w której gracze starają się przejść daną grę. Z gier wideo wywodzą się mechanizmy rozwiązywania zagadek w escape roomach.

Zagadki w escape room mogą być bardzo różne - czasami gracze muszą ukryć kilka przedmiotów, będących wskazówką dla kolejnych działań i mają pomóc uczestnikom zabawy wydostać się z pokoju. Inny scenariusz zakłada, że gracze muszą znaleźć rozwiązanie szyfru lub odgadnąć kod, który odblokuje skrytkę albo drzwi. Wszystko zależy od konkretnego escape roomu.

Escape roomy w Mystery Machinery

Escape room polega na zamknięciu co najmniej 2 osób w pokoju, z którego można się wydostać poprzez rozwiązanie danej zagadki w określonym czasie. Pokoje zagadek różnią się od siebie pod kątem stopnia zaawansowania, tematyki danego pokoju oraz ilości osób, która może brać udział w zabawie. W centrum rozrywki Kraków Mystery Machinery można zagrać w escape room o tematyce skarbca, więzienia, szpitala psychiatrycznego, sierocińca rodem z horroru… W taki pokój zagadek można grać zarówno w wersji tradycyjnej, jak i w strefie wirtualnej rzeczywistości - tzw. arenie VR.

Strefa wirtualnej rzeczywistości

Mystery Machinery to nie tylko escape roomy, ale także arena vr Kraków. Jest to strefa wirtualnej rzeczywistości, w której uczestnicy za pomocą specjalnych gogli przenoszą się do świata wybranej gry. 

Foto okulary VR

Modele takich gogli mogą się różnić między sobą. Te oferowane przez Mystery Machinery to HTC Vive Focus 3, które są wyposażone w:

 • wbudowane głośniki 3D,
 • pole widzenia 120°,
 • rozdzielczość 5K,
 • potężną moc obliczeniową,
 • zaawansowane opcje śledzenia,
 • aktywny system chłodzenia,
 • wymienne baterie,
 • komfortowa konstrukcja z regulacją szerokości między źrenicami,
 • obraz o częstotliwości odświeżania 90 Hz,
 • możliwość dopasowania się sprzętu do głowy gracza.

Inne atrakcje w Mystery Machinery to bilard, laserowy paintball i piłkarzyki. Ponadto, centra rozrywki MM oferują doskonale zaopatrzoną w napoje alkoholowe i bez alkoholu oraz przekąski strefę gastronomiczną.

Polecane artykuły

 • Plaża

  Hotel nad morzem pomorskie - jak wybrać najlepszy?

  Morze Bałtyckie to ulubiony kierunek wakacyjny większości Polaków. Korzyści zdrowotne, jakie daje przebywanie nad Bałtykiem, a także niezapomniane widoki i kojący szum morskich fal sprawiają, że każdego roku z uroków nadbałtyckiej plaży korzystają setki turystów.

 • Trzy Korony

  Wycieczka na Trzy Korony ze Sromowców Niżnych

  Pieniny to czarująca górska kraina, która od dawien dawna przyciąga rzesze turystów swoim niebanalnym pięknem. Oprócz interesujących szlaków odnajdziemy tutaj również spokój i ciekawe zabytki. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Pienin są Trzy Korony. 

 • samolot pasażerski

  Tanie podróżowanie? Jesteśmy na tak!

  Podróżowanie pozwala nam odkrywać nowe miejsca, inne kultury, smaki i zapachy. Poszerza nasze horyzonty i sprawia, że otwieramy się na nowe doznania. Podróże gwarantują niezapomniane przeżycia i emocje. To wspaniała okazja do eksploracji i poszerzania horyzontów. 

 • kolarz

  Wyposażenie triathlonisty - o czym trzeba pamiętać?

  Odpowiednie akcesoria stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego triathlonisty, wpływając zarówno na komfort, jak i efektywność podczas każdego etapu zawodów. O jakich produktach nie można zapomnieć?