F jak fauna i flora

W Pieninach można zachwycać się pięknem fauny i flory. Warto wiedzieć, że za jedną z najpiękniejszych szat roślinnych w Polsce uznaje się właśnie szatę występującą w Pieninach. 

Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego możemy spotkać wiele różnorodnych gatunków roślin, które w innych częściach Polski są rzadko spotykane. Zróżnicowanie terenu i lokalne odmiany klimatu przyczyniają się do występowania ciekawych odmian roślinności. Warto wiedzieć, że na terenie Pienin występuje ok 1000 gatunków roślin naczyniowych, które stanowią ok 50% całej polskiej flory. 

W Pieninach przeważają lasy bukowo-jodłowe, z udziałem świerków, lipy, jaworu i grabów. 

Flora Pienin wyróżnia się obecnością ponad 167 gatunków roślin górskich. Obserwatorzy przyrody wypatrzą także relikty takie jak: dębik ośmiopłatkowy, chryzantema Zawadzkiego, czy też jałowiec Sawina. 

Królestwo zwierząt jest zdecydowanie skromniejsze pod względem liczebnym, jednak nadal budzące zachwyt. 

Na terenie Pienin można spotkać ssaki takie jak: sarny i jelenie, a zimą nawet żbiki, rysie i wilki. W pienińskich jaskiniach można spotkać liczne gatunki nietoperzy. W Pieninach rozpoznano ponad 1555 gatunków motyli - stanowi to 55% fauny Polski. 

W rejonie można oglądać także bogactwo ptaków (188 gatunków), m.in. jastrzębie, puchacze i sóweczki. 

Zobacz także:

Łapsze Niżne

Grywałd

Zalew czorsztyński

Szczawnica nocleg z wyżywieniem

nocleg pieniny