Łapsze Niżne

Łapsze NIzne - KacwinŁapsze Niżne są stosunkowo dużą wsią położoną w południowej części Pienin Spiskich. Rozciąga się ona na lewym brzegu rzeki Łapszanki (wzdłuż drogi Trybysz - Niedzica). Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od wyrazu „łopuch” (lecznicza roślina o dużych liściach).

Łapsze Niżne zamieszkują górale spiscy.

W latach międzywojennych wieś stanowiła jeden z głównych ośrodków regionalizmu spiskiego. Mieszkańcy nosili stroje w odmianie Kacwińskiej. Do dziś na terenie wsi zachowała się piękna i niespotykana w innych regionach polski gwara. Dzisiejszy urząd gminy w Łapszach Niżnych stoi na miejscu dawnego Kasztelu. Wzniesiono go na jego fundamentach. Dawny kasztel najpierw jak mówią źródła został na wpół zrujnowany, a ostatecznie w roku 1940 całkowicie zburzony przez władze słowackie. Niestety do naszych czasów nie zachował się również tutejszy kirkut. Ciekawa budowlą wartą zobaczenia jest tutaj stary, zabytkowy kościół św. Kwiryna. Kościół ten wzniesiony został około 1300 roku. Budowlę tę cechuje gotycka bryła a w prezbiterium krzyżowe sklepienie z żebrami. Przy wieży znajduje się korytarzyk ze skarbcem na piętrze. Z kolei na wieży zobaczyć możemy podwójny krzyż bożogrobców (zakonu, w którego władaniu znajdował się niegdyś ów kościółek). Na uwagę zasługuje także portal stworzony zgodnie z zasadami wytyczonymi przez styl gotycki oraz polichromia przedstawiająca Wniebowzięcie NMP. Polichromia ta została odnowiona lub też przemalowana w roku 1714. Główne wyposażenie kościoła pochodzi jeszcze z baroku. >

Łapsze NiżneŁapsze Niżne to wieś, która posiada doskonałe warunki do rozwoju w letnisko. Przede wszystkim jest tutaj sprzyjający klimat – dużo słońca, w jej otoczeniu znajdują się góry oraz malownicze lasy oraz także dość czysty potok. Rozbudowuje się tutaj także baza noclegowa.

Łapsze Niżne: Urok Pienin w Kształcie Wsi

Łapsze Niżne to malownicza miejscowość, w której urok Pienin łączy się z tradycją wiejskiego życia. Ta urokliwa wioska położona w Kotlinie Spiskiej, nieopodal granicy słowackiej, przyciąga turystów swoim spokojem, pięknem natury i przyjaznym klimatem.

Wiejski Urok i Tradycja

Łapsze Niżne zachowuje ducha wiejskiej Polski, oddając prawdziwy klimat górskiej wioski. Charakterystyczne drewniane chałupy, spokojne uliczki i przepiękne krajobrazy są tym, co przyciąga ludzi do tego miejsca. To idealna okazja, by przenieść się w czasie i cieszyć się autentyczną atmosferą Pienin.

Łapszańskie Smaki i Kultura

Ta miejscowość to również doskonałe miejsce, by zanurzyć się w lokalnej kulturze i kuchni. Smaki Łapszańskie to autentyczne dania, które przygotowywane są z lokalnych produktów. Przybywając tutaj, można spróbować prawdziwych góralskich specjałów i cieszyć się niezwykłą gościnnością mieszkańców.

Wakacje wśród Przyrody

Łapsze Niżne jest również idealną bazą wypadową do odkrywania piękna natury Pienin. Bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego i Gór Pienin sprawia, że miłośnicy przyrody i wędrówek znajdą tutaj wiele możliwości. Liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Kultura i Tradycje Łapszańskie

Mieszkańcy Łapsze Niżnej pielęgnują swoje tradycje i kulturę. To miejsce, gdzie można spotkać się z lokalnym rzemiosłem, rękodziełem i folklorem. Różnorodne wydarzenia kulturalne, targi oraz festyny są sposobem na poznanie autentycznego życia wsi i uczestnictwo w lokalnych świętach.

Odwiedź Łapsze Niżne

Łapsze Niżne to doskonałe miejsce, by oderwać się od codzienności i cieszyć się spokojem oraz pięknem natury. Ta wieś zachwyci Cię swoją autentycznością, kulinarnymi smakami, malowniczymi krajobrazami i lokalną kulturą. Łapsze Niżne to prawdziwy klejnot Pienin, który zachwyci każdego podróżnika.