Łapsze Niżne

Łapsze NIzne - KacwinŁapsze Niżne są stosunkowo dużą wsią położoną w południowej części Pienin Spiskich. Rozciąga się ona na lewym brzegu rzeki Łapszanki (wzdłuż drogi Trybysz - Niedzica). Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od wyrazu „łopuch” (lecznicza roślina o dużych liściach).

Łapsze Niżne zamieszkują górale spiscy. W latach międzywojennych wieś stanowiła jeden z głównych ośrodków regionalizmu spiskiego. Mieszkańcy nosili stroje w odmianie Kacwińskiej. Do dziś na terenie wsi zachowała się piękna i niespotykana w innych regionach polski gwara. Dzisiejszy urząd gminy w Łapszach Niżnych stoi na miejscu dawnego Kasztelu. Wzniesiono go na jego fundamentach. Dawny kasztel najpierw jak mówią źródła został na wpół zrujnowany, a ostatecznie w roku 1940 całkowicie zburzony przez władze słowackie. Niestety do naszych czasów nie zachował się również tutejszy kirkut. Ciekawa budowlą wartą zobaczenia jest tutaj stary, zabytkowy kościół św. Kwiryna. Kościół ten wzniesiony został około 1300 roku. Budowlę tę cechuje gotycka bryła a w prezbiterium krzyżowe sklepienie z żebrami. Przy wieży znajduje się korytarzyk ze skarbcem na piętrze. Z kolei na wieży zobaczyć możemy podwójny krzyż bożogrobców (zakonu, w którego władaniu znajdował się niegdyś ów kościółek). Na uwagę zasługuje także portal stworzony zgodnie z zasadami wytyczonymi przez styl gotycki oraz polichromia przedstawiająca Wniebowzięcie NMP. Polichromia ta została odnowiona lub też przemalowana w roku 1714. Główne wyposażenie kościoła pochodzi jeszcze z baroku. >

Łapsze NiżneŁapsze Niżne to wieś, która posiada doskonałe warunki do rozwoju w letnisko. Przede wszystkim jest tutaj sprzyjający klimat – dużo słońca, w jej otoczeniu znajdują się góry oraz malownicze lasy oraz także dość czysty potok. Rozbudowuje się tutaj także baza noclegowa.