PIT-37 - kto rozliczy się tym rodzajem PIT?

2027-03-28
 • rozliczenie PIT

Coroczne rozliczenie podatkowe to bez wątpienia dla wielu osób bardzo skomplikowany obowiązek, który generuje dużo stresu. Konieczność wykazania wszystkich przychodów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym i konieczność wpisania ich w odpowiednie miejsce może stwarzać pewne trudności. Dotyczy to w szczególności pracowników, którzy są zatrudnieni na etacie i nie posiadają dużej wiedzy na temat zasady działania systemu podatkowego. W takim przypadku niezbędne jest wcześniejsze zdobycie wiedzy na temat deklaracji PIT, aby wyszukać właściwy formularz i na tej podstawie dokonać rozliczenia. Przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć o PIT-37, czyli jednym z najpopularniejszych dokumentów podatkowych.

Kto rozlicza się na deklaracji PIT-37?

Deklaracja PIT-37 to bez wątpienia najpopularniejszy formularz PIT w Polsce. Jest wybierany przez blisko 82% płatników. Wynika to z faktu, że jest niezwykle wszechstronnym dokumentem, który obejmuje osoby zatrudnione na wiele zróżnicowanych sposobów.

PIT-37 dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych na etacie na podstawie umowy o pracę. Takie osoby każdego roku wypełniają deklarację PIT-37 w celu wykazania wszystkich swoich przychodów. Na deklaracji możliwe jest uwzględnienie zarówno osiągniętych dochodów, jak i wpłaconych zaliczek na ubezpieczenia społeczne. Wszystko to pozwala w łatwy sposób dokonać stosownych wyliczeń i przygotować pełne zestawienie, które następnie trafi do właściwego urzędu skarbowego.

PIT-37 jest wypełniany również przez zatrudnionych na umowie zlecenie lub umowie o dzieło. Bez względu czy praca ma charakter ciągły, czy sezonowy konieczne jest każdego roku złożenie deklaracji, która będzie uwzględniała wszystkie zarobki. Służą do tego odpowiednie pola, w których podatnik informuje o wysokości osiągniętego dochodu. W ten sposób możliwe jest także rozliczenie wszelkich praw majątkowych.

PIT-37 - nie tylko dla etatowców

Emeryci i renciści to kolejna grupa, która wypełnia formularz PIT-37. W tym przypadku sytuacja jest znacznie prostsza, gdyż świadczenie ma charakter stały i najczęściej udzielane jest w stałej wysokości. Wystarczy zatem jedynie zsumować wszystkie dochody.

Osoby otrzymujące środki z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych również są zobowiązane do wypełnienia tego rodzaju deklaracji. Wystarczy jedynie uwzględnić w takim przypadku wszystkie kwoty, które zostały wypłacone w konkretnych roku podatkowym. Dotyczy to również zasiłków pieniężnych.

Zajmujący się wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej to kolejna grupa, która jest zobowiązana do tego, aby wypełnić deklaracje PIT-37. Formularz PIT daje możliwość uwzględnienia wszystkich zarobków i na tej podstawie wyliczenie wysokości opodatkowania.

Formularz PIT-37 - jak wypełnić?

Mimo że formularze PIT-37 na pierwszy rzut oka wyglądają na skomplikowane z uwagi na liczbę pól do wypełnienia, to w rzeczywistości są stosunkowo intuicyjne. Wystarczy jedynie jako płatnik wiedzieć o wszystkich osiągniętych przychodach, a następnie uwzględnić je w stosownych rubrykach. Bezpłatny program do PIT dostępny na stronie: https://www.podatnik.info/program-do-pit program pozwala łatwiej wypełnić zeznanie podatkowe, aby uniknąć poważnych błędów.

Podatnicy zastanawiający się, jak rozliczyć PIT-37 powinni rozpocząć od zgromadzenia wszystkich formularzy PIT-11. Są one przygotowywane przez pracodawcę i uwzględniają wysokość wszystkich wpłaconych składek i zarobków. Zawierają niezbędne informacje dla płatnika do tego, aby wypełnić własny formularz PIT-37 do celów podatkowych. W zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać w odpowiednich rubrykach osiągnięte zarobki. Konieczne jest także uzupełnienie wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne od osób fizycznych.

Należy pamiętać, że druk PIT-37 pozwala w jednym miejscu uwzględnić wiele źródeł zarobków, do których się odnosi. Dzięki temu może stanowić jednolitą deklarację podatkową.

Portal podatkowy - wartościowe informacje na temat ulg i odliczeń

Dochody z tytułu stosunku pracy mogą zostać dodatkowo pomniejszone przez ulgi podatkowe. Przysługują przede wszystkim osobom, które wychowują dzieci, korzystają z rehabilitacji, opiekują się osobami niepełnosprawnymi i w wielu innych przypadkach. Skorzystanie z ulg pozwala w trakcie rozliczenia PIT zmniejszyć podstawę opodatkowania i dzięki temu otrzymać wyższy zwrot podatku lub zmniejszyć niedopłatę. Zainteresowane osoby mogą znaleźć na stronie: https://www.podatnik.info pełne informacje na temat wysokości obecnie dostępnych ulg. Dzięki temu zwiększenie kosztów uzyskania przychodów będzie o wiele łatwiejsze.

Do kiedy rozliczyć PIT-37?

Formularz PIT-37 składany za pośrednictwem programu do PIT musi zostać dostarczony do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie. PIT-37 można składać w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024. Warto o tym pamiętać, gdyż rozliczenie PIT po terminie może oznaczać nałożenie kar za spóźnienie. Warto jak najwcześniej rozliczyć formularz z pomocą bezpłatnego programu do PIT: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37 i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru, które oznacza, że deklaracja za konkretny rok podatkowy dotarła do urzędu.

Wypełniona deklaracja uwzględniająca przychody podlegające opodatkowaniu może zostać przedstawiona w urzędzie skarbowym osobiście, dostarczona pocztą lub wysłana w formie online. Każdy podatnik może wybrać optymalną formę dla siebie.Polecane artykuły

 • malinowy dwór

  Hotel medical & spa

  Warto pamiętać, że odpoczynek i przynajmniej chwilowe oderwanie się od codzienności to coś, co jest potrzebne każdemu. Pozwól sobie na relaks, a przekonasz się, że warto. 

 • survival

  Survival: Kompletny przewodnik preppersa

  Militaria i survival: skąd wziąć niezbędne przedmioty? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób interesuje się tematyką przetrwania i militariów. Wiedza na temat odpowiedniego ekwipunku oraz umiejętności niezbędnych do przetrwania w trudnych warunkach jest kluczowa dla miłośników survivalu.

 • turysta w górach

  Samotna wędrówka: korzyści z pieszych wędrówek w pojedynkę i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

  Samotne wędrówki to wyjątkowy rodzaj aktywności fizycznej, która zdecydowanie nie jest opcją dla wszystkich. Osoby, które uwielbiają przemieszczać się pieszo, czerpią z tego ekscytującego wyzwania wiele satysfakcji.

 • spa

  Spa Kaszuby - jak wygląda odpoczynek na Kaszubach

  Odpoczynek na Kaszubach to nie tylko chwile relaksu, ale także możliwość poznania fascynującej historii i kultury tego regionu. Dla wielu osób spędzających czas na Kaszubach, ciekawym aspektem jest także korzystanie z ofert hoteli ze spa, które zapewniają wyjątkowe doznania dla ciała i ducha