Nieoczywiste kraje z pięknymi górami

2025-10-24

Góry to fascynująca przestrzeń dla milionów ludzi na całym świecie, którzy eksplorują i podziwiają je przez cały. O ile fascynację Tatrami, szwajcarskimi Alpami, włoskimi Dolomitami czy peruwiańskimi Andami łatwo zrozumieć, o tyle warto też wyjść nieco dalej i poznać inne górzyste kraje, które dostarczają równie dużo pięknych widoków podczas wędrówek pośród wysokich szczytów. Oto garść naszych propozycji!

Słowenia

Alpy kojarzą się przede wszystkim ze Szwajcarią, Austrią, Francją czy Niemcami, jednak warto pamiętać, że pewna ich część leży również na terenie Słowenii. I trzeba przyznać, że jest urzekająca jak pozostałe, ale za to zdecydowanie mniej uczęszczana przez turystów oraz – co nie mniej ważne – tańsza pod względem kosztów podróżowania związanych np. z wydatkami na noclegi czy wyżywienie.

Rumunia

Rumunia to kraj wciąż mało odkryty i niezadeptany przez turystów, tymczasem jego walory naturalne dla odwiedzających są nieocenione. Dotyczy to m.in. Karpat Południowych i Wschodnich oraz Gór Zachodniorumuńskich, które mają do zaoferowania nieprzebraną ilość nieodkrytych ścieżek, pięknych widoków i spektakularnych szczytów.

Bałkany

Chorwacja to kierunek oczywisty i niezwykle piękny, ale warto odwiedzić także inne kraje regionu, na obszarze których także leżą urokliwe pasma górskie. Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina czy Serbia oferują turystom mnóstwo atrakcji przyrodniczych, ale są znacznie przyjaźniejsze dla kieszeni niż niezwykle popularna – szczególnie wśród Polaków – Chorwacja.

Gruzja

Wśród mniej oczywistych państw, na obszarze których rozciągają się zachwycające pasma górskie, można wymienić Gruzję. Ten niewielki kraj daje możliwość bezpośredniego spotkania z majestatycznym Kaukazem, a to oznacza perspektywę wejścia na szczyty na wysokości 5000 m n.p.m. Warto skorzystać!

Meksyk

Wakacje pod palmami, zwiedzanie starożytnych lokalizacji Azteków, eksplorowanie stolicy – z tymi atrakcjami zdecydowanie kojarzy się Meksyk, ale warto też pamiętać, że jest to kraj w niemałej części górzysty. Wycieczka w Kordylierę Wulkaniczną otwiera drogę do wejścia na szczyty powyżej 5000 m n.p.m., jednak poza tym w Meksyku znajdują też niższe pasma, np. Siera Madre.

Ekwador

Środkowa część kraju jest zdominowana przez wysokie góry, na które składają się pasma często przekraczające wysokość 5000 m n.p.m. Co więcej, w Ekwadorze leży szczyt wyrastający powyżej 6000 m n.p.m. – nazywa się Chimborazo. To niezwykły kraj pod względem naturalnym i ukształtowania terenu, który warto odwiedzić. Konieczne jest jednak wyrobienie paszportu – ile kosztuje taka procedura? Tego dowiedz się pod wskazanym linkiem.

Wenezuela

Wenezuela słusznie kojarzy się z pięknymi plażami, rajskimi zatokami i dzikimi dżunglami, jednak przez ten południowoamerykański kraj przebiegają również Andy, a niektóre szczyty osiągają wysokość niemal 5000 m n.p.m.

Uganda

RPA, Maroko, Kenia czy Tanzania to najbardziej oczywiste afrykańskie kierunki spośród krajów o górzystym ukształtowaniu terenu, jednak na tym samym kontynencie leży też niemal zupełnie nieodkryta Uganda. To wyjątkowe geograficznie, choć bardzo biedne pod względem ekonomicznym państwo warto odwiedzić, żeby wspiąć się np. na Górę Stanleya (5109 m n.p.m.) czy wygasły wulkan Elgon. Aby dotrzeć do Ugandy, trzeba mieć paszport – wszystkie niezbędne informacje na temat tego dokumentu znajdują się w serwisie https://paszporty.com.pl/.

Uzbekistan

Leżące na terenie Uzbekistanu Góry Hisarskie to kompletne odludzie, jednak trudno o równie zachwycające widoki. Odwiedzenie tego miejsca może stać się przygodą życia.

Kirgistan

Podobnie zresztą jak wizyta w Kirgistanie, która pozwala na eksplorację m.in. Pamiru, a tym samym wejście na siedmiotysięcznik – Szczyt Lenina. Propozycja tylko dla odważnych!

Polecane artykuły