Wypocznij w Pieninach - uzdrowisko i atrakcje turystyczne

Wakacje w górach to świetny sposób na spędzenie urlopu z całą rodziną. Świeże powietrze i otoczenie przyrody pozwoli na regenerację i całkowity relaks. Pieniny mają szczególnie korzystny klimat i atrakcyjne ścieżki. Atrakcje w Szczawnicy umożliwiają dobrą zabawę każdemu: zarówno fanom aktywnego spędzania czasu, jak i osobom, które potrzebują odpoczynku. To miasteczko słynące ze swoich źródeł i uzdrowiska jest idealną bazą noclegową na wszelkie wypady do Słowacji albo na górskie szlaki.

Lokalizacja Szczawnicy

Szczawnica to urocze miasteczko znajdujące się nad potokiem Grajcarek (jest to jeden z dopływów Dunajca). Miasto leży tuż przy Pienińskim Parku Narodowym. Położenie Szczawnicy umożliwia wygodny dostęp do górskich szlaków oraz łatwy dojazd do pobliskich miejscowości: Krościenka, Niedzicy, Czorsztyna, Jaworek. Podczas urlopu w Szczawnicy można także zdecydować się na wycieczkę w góry słowackie. To niezwykle malownicza miejscowość położona między Pieninami a Beskidem Sądeckim.

Co rozważyć przed wyjazdem?

Planując rodzinny wyjazd, warto go zaplanować w szczegółach. W Szczawnicy wybór atrakcji jest tak duży, że warto się z nimi zapoznać wcześniej. Podczas układania rozkładu zajęć, dobrze jest zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy wolimy skupić się na zwiedzaniu czy spacerach po górach? Zależy nam na odpoczynku czy aktywnym spędzaniu czasu? Również wybierając nocleg w Szczawnicy, należy się zastanowić nad swoimi kryteriami. Wybór jest bardzo szeroki: Szczawnica oferuje miejsca campingowe, kurorty wypoczynkowe ze SPA, pensjonaty rodzinne i domy wczasowe.

Podczas wypoczynku warto dbać o swój wygląd – kobieta nie powinna zapomnieć o zabraniu farby do włosów i niezbędnych kosmetyków. Oczywiście można skorzystać także z miejscowych usług kosmetycznych.

Atrakcje w Szczawnicy - rozrywka dla całej rodziny

Co robić w Szczawnicy? Możliwości jest sporo. Miłośnicy historii docenią charakter XIX-wiecznego miasteczka, który można odczuć spacerując po dworze Szalay’ów lub Dworcu Gościnnym. To miejsca szczególnie ważne dla historii miasteczka. Dworek Gościnny zrekonstruowano w 2008 roku i jest obecnie ważnym obiektem kulturalnym regionu. Przebywając w Szczawnicy, lepiej nie omijać też Muzeum Pienińskiego. To dobre rozwiązanie na deszczowe dni oraz ciekawy dodatek do aktywnych atrakcji. Muzeum przedstawia kulturę lokalnych górali oraz liczne eksponaty związane z Pieninami. Szczawnica jest też prawdziwym rajem dla miłośników sportów. Poza chodzeniem po górach można tu jeździć konno, pływać, wziąć udział w spływie kajakowym lub raftingu, grać w tenisa, nauczyć się latać na paralotni. Znajduje się tu także park linowy z trasami dla dzieci i dorosłych. Świetnym sposobem zwiedzania jest podróżowanie trasami rowerowymi prowadzącymi przez najpiękniejsze krajobrazy.

Walory uzdrowiskowe

Słynnym punktem Szczawnicy jest tutejsze uzdrowisko. Kompleks sanatoryjny warto zobaczyć również wtedy, kiedy nie planuje się żadnych zabiegów. To po prostu niezwykle piękny zabytek związany z historią miasteczka! Do uzdrowiska należy kilka obiektów sanatoryjnych, w których wykonuje się kilkadziesiąt rodzajów zabiegów. Z pobliskich źródeł wydobywa się tu wody lecznicze stosowane także przy specjalnych kuracjach - zwiedzając uzdrowisko można ich skosztować w pijalni. O korzystnych właściwościach wody ze Szczytnicy wspominano już w 1810 roku, a uzdrowisko odwiedzały takie osobowości jak Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka albo Adam Asnyk.

Zobacz również: Co robić w Szczawnicy gdy pada deszcz

Polecane artykuły