Co robić w Szczawnicy, gdy pada deszcz?

Wyczekiwany wypoczynek w Szczawnicy niestety nie przebiega zgodnie z planem? Za oknem szaro, krople deszczu rytmicznie uderzają o szyby – wyprawa w Pieniny, szaleństwo w parku linowym, a nawet spacer po okolicy mogą nie skończyć się dobrze. Wydaje się więc, że jedyną rozsądną opcję na spędzenie czasu stanowi seans z książką lub filmem w hotelowym pokoju. Nic bardziej mylnego! Wystarczy uzbroić się w płaszcz przeciwdeszczowy lub parasol, wsiąść w auto, a potem skorzystać z kilku naszych rad, aby przekonać się, że Szczawnica cieszy turystów atrakcjami przewidzianymi na wszystkie warunki pogodowe.

Deszczowy dzień to świetna okazja na odwiedzenie muzeów. Polecamy zatem wizytę w Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy zlokalizowanym przy Placu Dietla (już sama architektura placu przyciąga uwagę). W proponowanym ośrodku odnajdą Państwo wystawy w ciekawy sposób opowiadające historię Szczawnicy oraz obejrzycie eksponaty przedstawiające XIX i XX-wieczne zabiegi lecznicze. Dowiecie się też co nieco na temat historii rodu Stadnickich – rodziny w dużej mierze odpowiedzialnej za rozwój tutejszego uzdrowiska. Na uwagę zasługuje również zlokalizowane kilka kilometrów od Szczawnicy, w Szlachtowej, Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya. Ośrodek zainteresuje nawet najmłodszych, posiada bowiem eksponaty takie jak stroje ludowe, meble z dawnych izb, sprzęty gospodarstwa domowego i narzędzia związane z typowymi zajęciami górali takimi jak pasterstwo, rolnictwo, rybołówstwo etc.. W muzeum odnaleźć można barwne wspomnienie twórcy szczawnickiego uzdrowiska – Józefa Szalaya oraz pisarza Jana Wiktora, piewcy piękna Pienin, który akcję jednej ze swoich powieści o wymownym tytule Orka na ugorze, osadził właśnie na tutejszych terenach. W ośrodku znajdują się również eksponaty związane z przebiegiem II wojny światowej na terenie Pienin.

Na miłośników architektury sakralnej czeka dawna cerkiew w Jaworkach, obecnie zaś kościół świętego Jana Chrzciciela. Nad okolicą dominuje wieża budowli zwieńczona miedzianym hełmem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że cerkiew jest orientowana. Oznacza to, że prezbiterium utrzymanej w klasycystycznym stylu budowli zwrócone jest ku wschodowi – w kierunku Jerozolimy, z której, według nauki Kościoła, Jezus Chrystus ma nadejść podczas drugiego przyjścia – paruzji. Warto także odwiedzić kościół świętego Wojciecha w Szczawnicy – świątynię rzymskokatolicką w stylu neogotyckim, w której znajduje się bogata polichromia z 1923 roku oraz czternaście drewnianych kapliczek Drogi Krzyżowej. Szczęśliwcy w kościele spotkać mogą rzadki gatunek nietoperza (Podkowiec Mały) zamieszkującego poddasze świątyni.

W poszukiwaniu sposobu na uatrakcyjnienie deszczowego wieczoru z pewnością warto odwiedzić Muzyczną Owczarnię – miejsce cieszące się popularnością w środowisku artystów i melomanów ze względu na oryginalne wnętrza i niepowtarzalny klimat, w którym odbywają się najlepsze jazzowe, rockowe i bluesowe koncerty.

Szczawnica zaprasza także turystów do skorzystania z krytych basenów, relaksujących zabiegów w salonach SPA oraz do zapoznania się z filmową ofertą kina Pieniny.

Polecane artykuły

 • wpis01.jpg

  Czym się kierować, wybierając nocleg w górach?

  Wyprawa w góry to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku – świeże i rześkie powietrze, niepowtarzalna kultura ludowa, odizolowanie się od zgiełku wielkich metropolii i, oczywiście, wymagające, choć niesamowicie satysfakcjonujące górskie wędrówki.

 • beskidsadecki3_medium-1.jpg

  Jak poruszać się po szlaku turystycznym?

  Odnosisz wrażenie, że kiedy próbujesz odpocząć w bezruchu – na przykład oglądając telewizję na kanapie – na dłuższą metę wcale nie regenerujesz sił witalnych? Czujesz się tylko coraz bardziej zmęczony?

 • wysoki-wierch-1.jpg

  Komunikat pogodowy - dlaczego jest taki ważny?

  Wprost nie możesz się już doczekać wymarzonego urlopu w górach? Należysz do zagorzałych miłośników wypraw po szlakach turystycznych, na których przebiegu zlokalizowane są najwyższe punkty pasm górskich?

 • czorsztyn_zamek.jpg

  Zakochaj się w Pieninach

  Pieniny cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów, którym zależy na wypoczynku w otoczeniu dziewiczej przyrody. Nic dziwnego, że niektórzy wczasowicze z przyjemnością wracają w to...