Z jak zbiornik Czorsztyński

Zbiornik Czorsztyński to sztuczny zbiornik wodny, utworzony na rzece Dunajec. Powstał poprzez zbudowanie ziemno-betonowej zapory wodnej w Niedzicy, na granicy Pienin Właściwych i Pienin Spiskich. 

Specjaliści oceniają, że wpływ zbiornika na ewentualne fale powodziowe z dopływów Wisły jest znikomy, jednak jej obecność przyczyniła się do ochrony terenów podczas powodzi w 1997 roku. 

Jezioro Czorsztyńskie ma powierzchnię 10km2.

Na koronie zapory stworzona została promenada spacerowa, która jest otwarta dla spacerowiczów przez cały dzień. Spacerowicze mają okazję podziwiać piękno panoramy Pienin, zalew oraz otaczające go lasy. 

Na brzegach sztucznego Jeziora Czorsztyńskiego znajdują się dwa historyczne zamki: Zamek Niedzica oraz ruiny zamku Czorsztyńskiego.  

Odwiedzając Jezioro Czorsztyńskie można wybrać się w rejs statkiem po tafli jeziora, a także rejs pomiędzy dwoma zamkami. 

Wybierając się w Pieniny, warto wiedzieć, że zalew Czorsztyński objęty jest ochroną ścisłą. W sezonie letnim, który trwa od 1 czerwca do 30 września, obowiązuje całkowity zakaz używania w wodzie silników spalinowych. 

Amatorzy wędkarstwa powinni zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Na jeziorze Czorsztyńskim dozwolone jest łowienie wyłącznie przy użyciu przynęt sztucznych lub roślinnych. Obowiązuje tam całkowity zakaz nęcenia. 

Zobacz także:

Łapsze Niżne

Grywałd

Zalew czorsztyński

Szczawnica nocleg z wyżywieniem

nocleg pieniny