Jaworki

Pieniny JaworkiJaworki to niewielka połemkowska wieś usytuowana w dolinie Grajcarka. Administracyjnie do 2008 roku była ona częścią oddalonej o niemal 10 km Szczawnicy. Dziś jest ona już w pełni samodzielna. Do lat powojennych Jaworki stanowiły etniczną stolicę regionu łemkowskiego zwanego Rusią Szlachecką. W latach międzywojennych mieszkał tu zaledwie jeden Polak, w dodatku żonaty był z „Łemką”. 

Po wysiedleniu Rusinów do Jaworek skierowano  usuwane z rejonu Tatr stada owiec. Nic więc dziwnego, że większość obszaru wsi stanowiły wówczas pastwiska. W latach 1948-1951 stanęła tu pierwsza prawdziwa mleczarnia, mniej więcej w tym samy czasie wzniesiono także 4 spore bacówki.  Hodowla owiec była tutaj bardzo rozwinięta aż do lat 90 XX wieku. Wtedy bowiem przestała się ona opłacać. W najlepszym okresie na halach wokół wsi Jaworki wypasło się aż 20 000 sztuk tego bydła. W 1993 roku ostatecznie zamknięto mleczarnie. 

Jaworki atrakcje turystyczne 

Wysoki WierchJaworki stanowią ważną atrakcję turystyczną z kilku powodów. Można tutaj obejrzeć stare zagrody, które są już coraz rzadsze. Stanowią one pozostałość po dawnej,  tak silnie rozwiniętej w tym regionie hodowli owiec. Na uwagę zasługuje także cerkiew św. Jana Chrzciciela, która od lat służy rzymskim katolikom. Wzniesiona została w 1798 roku w miejsce starej drewnianej, która strawił pożar. Mniej więcej w tym samym czasie utworzono także 4 parafie greckokatolicką obejmującą 4 sąsiednie wsie Rusińskie.  W zabytkowej cerkwi zachowało się stare wyposażenie pochodzące z końca XVII wieku a także zachwycający, odrestaurowany ikonostas i polichromie. 

W ostatnim czasie Jaworki stanowią niezwykle ważne miejsce na kulturalnej mapie Polski. Działa tutaj m.in. sławny klub muzyczny Wieńczysława Kołodziejskiego. Kołodziejski z belek, pochodzących z rozbioru starej owczarni niszczejącej na halach Jaworek, wzniósł oryginalny drewniany budynek, który stał się swego rodzaju oazą muzyczną. Odbywają się tutaj ważne koncerty rockowe, bluesowe oraz jazzowe z udziałem wybitnych artystów a także inne wydarzenia kulturalne takie jak – wystawy, nagrania, plenery malarskie oraz rzeźbiarskie. Blisko 20 razy koncertował tu już Nigel Kenedy – światowej sławy wirtuoz skrzypiec.