Niedzica

NiedzicaNiedzica jest dużą wsią położoną u południowo – wschodnich podnóży Pienin Spiskich. Do wsi przynależy ważny zabytek jakim jest zamek Niedzicki a także osiedle Zamek oraz zapora na rzece Dunajec i elektrownia szczytowo-pompowa. Zamieszkująca tu ludność to w przeważającej części górale spiscy o ciekawych zwyczajach oraz nietuzinkowej gwarze. Miejscowy folklor jest pielęgnowany poprzez zespoły młodzieżowe „Czardasz” oraz „Dunajec”. Cenny zabytek kultury sakralnej stanowi tutaj kościół św. Bartłomieja, którego historia sięga XV wieku. Stanął on na miejscu jeszcze starszej konstrukcji z XIV wieku, którą strawił pożar. W świątyni zachowały się liczne elementy architektury gotyckiej. Mniej więcej od połowy XVI do XVII wieku kościół był w rękach protestantów. Godne uwagi jest wnętrze kościoła. Pochodzi ono z okresu późnego baroku (w przeważającej części). Wtedy bowiem miała miejsce duża przebudowa i modernizacja świątyni. Wzrok przyciąga przede wszystkim przepiękny ołtarz pochodzący z 1770 roku. 

Atrakcje turystyczne

Liczne atrakcje turystyczne zgrupowane zostały na brzegach obu jezior. Niedaleko mostu na zaporze i przejścia granicznego znajduje się ośrodek „Polana Sosny”. Tutaj obok nowoczesnego kempingu oraz kompleksu gastronomicznego znajduje się zrekonstruowany modrzewiowy dwór, pochodzący z pobliskiej wsi Grywałd. Na uwagę zasługuje także drewniana chałupa przywieziona z Łapsz Niżnych. 

W Niedzicy przygotowano również atrakcje dla narciarzy. Na stokach powyżej polany znajduje się nowoczesny zespół wyciągów narciarskich. Przygotowano kilka tras zjazdowych, które są sztucznie dośnieżane oraz oświetlone. Tych, których zainteresowała Niedzica zapraszamy natomiast do kawiarni „Turbinka” znajdującej się nieopodal zapory. Tutaj znajduje się bowiem sala kinowa, w której wyświetlany jest film informacyjny dotyczący funkcjonowania elektrowni,  a także licznych odkryć archeologicznych jakie miały miejsce na tym terenie.  Z kolei niedaleko zamku na brzegu jeziora znajduje się przystań statku „Biała Dama”, którym można zabrać się w rejs po jeziorze czorsztyńskim. W trakcie rejsu możemy podziwiać atrakcyjna panoramę Pienin i pobliskie zabytki.