Jak zorganizować zimową wycieczkę na szczyt Trzy Korony?

Pieniny w zimowej szacie wyglądają niezwykle malowniczo, dlatego warto skusić się na wycieczkę w zimowej aurze – na przykład na szczyt Trzy Korony. Oczywiście jest to propozycja dla bardziej doświadczonych turystów, którzy wiedzą, w jaki sposób przygotować się do takiej wyprawy. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie obuwie oraz odzież, która sprawdzi się w trudnych warunkach atmosferycznych. Musimy liczyć się z tym, że zimą szlaki są trudniejsze do pokonania, szczególnie jeśli nie posiadamy profesjonalnego oprzyrządowania. Przede wszystkim jednak należy zastanowić się nad ustaleniem właściwej trasy, która będzie dostosowana stopniem trudności do naszych umiejętności.

Jaką trasę warto wybrać?

Jeśli naszym głównym celem są Trzy Korony, warto zdecydować się na trasę od strony Sromowców Niżnych. Kluczowym punktem szlaku jest przede wszystkim Wąwóz Szopczański. Wielu turystów podkreśla, że rzeczywiście jest to najatrakcyjniejsza trasa – chociażby, jeśli chodzi o mijane krajobrazy. Wśród urwisk, turni i skalnych wzniesień można najlepiej odczuć atmosferę Pienin, znajdując się w samym centrum dziewiczej przyrody. Omawiana trasa cechuje się średnim stopniem trudności. Oczywiście zawsze należy wziąć poprawkę na aktualne warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Jak przygotować się do wycieczki?

Osoby planujące zimową wyprawę na Trzy Korony powinny przede wszystkim zaopatrzyć się w wysokiej jakości obuwie. Musi być ono dostosowane do zimowych warunków, a tym samym – nie może przemakać. Ważna jest stabilizacja nogi, ponieważ buty muszą jak najlepiej trzymać nie tylko stopę, ale i kostkę. Kluczowa w wyborze jest sama podeszwa – to od niej zależy przyczepność do podłoża i zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia na szlaku. Specjaliści podkreślają, że idealne buty trekkingowe powinny być wyprodukowane z wykorzystaniem jednego kawałka skóry. Przeszycia czy dodatkowe złączenia najczęściej są główną przyczyną przemakania. Dla własnego komfortu, warto wybrać obuwie gwarantujące odpowiednią cyrkulację powietrza. Zimą podstawą są także ciepłe skarpety – tutaj również istotne jest, aby zdecydować się na termoaktywne produkty. Dodatkową ochronę przed śniegiem mogą nam zapewnić tak zwane stuptuty. Ważne jest także, aby zadbać o wysokojakościową bieliznę – taką, która jednocześnie zapewni nam poczucie komfortu. Najlepiej zdecydować się na warianty termoaktywne, które pomogą nam odprowadzić nadmiar potu. W sklepach dla sportowców można znaleźć wiele specjalistycznych produktów, które doskonale sprawdzą się w swojej roli. Warto podkreślić, że bielizna bezpośrednio przylega do naszego ciała, dlatego nie można oszczędzać na jej zakupie. Oczywiście należy także zadbać o podstawowe elementy zimowej garderoby, takie jak kurtka, czapka i rękawiczki. Jeśli w odpowiedni sposób przygotujemy się do wycieczki w zimowej aurze, na pewno dostarczy nam wielu pozytywnych wrażeń. Warto skusić się właśnie na Trzy Korony, aby przekonać się, jak bajecznie mogą wyglądać Pieniny w zimowej odsłonie.

Polecane artykuły