Jeden dzień w Pieninach? Zaplanuj go tak, by zobaczyć jak najwięcej!

Pieniny czyli pasmo górskie w naszych Karpatach to piękny i atrakcyjny obszar. Każdego może skusić. Planowanie waszej wyprawy powinniście rozpocząć od rozeznania się w temacie – czyli co tutaj znajdziecie z interesujących was miejsc czy widoków. Warto odwiedzić strony, na których przeczytamy masę informacji o atrakcjach czekających was w Pieninach.

Trzy KoronyGóry są piękne o każdej porze roku. Najbardziej przychylne są jednak latem. Osobiście polecamy wykorzystanie wakacji do tego, by zakochać się w Pieninach! Uwierzcie, nie przesadzamy! Nawet jeśli do dyspozycji mamy jedynie dzień, warto wyeksploatować go całkowicie. Zalecamy wczesną poranną pobudkę. Jako pierwszy punkt wycieczkowy warto obrać wejście na Trzy Korony. To jedne z najpopularniejszych szczytów górskich w Polsce i najbardziej rozpoznawalny szczyt Pienin Właściwych. Trzy Korony mają aż pięć wierzchołków. Taras widokowy znajduje się na Okrąglicy. Szlak zaczyna się przy schronisku Trzy Korony i prowadzi przez zachwycający wąwóz Szopczański. Wybieracjąc szlak żółty wędrówka potrwa około dwóch godzin i zakończy się podziwianiem widoku ze szczytu Okrąglica, który ma 982 m n.p.m. Na zdobycie szczytu i powrót trzeba liczyć około cztery godziny. To dopiero pierwsza atrakcja w planie podbijania Pienin.

Spływ Dunajcem to niezapomniane przeżycie, w którym każdy powinien wziąć udział. Trasa ma długość piętnastu kilometrów. Nie wymaga to żadnego specjalnego przygotowania. Musisz jedynie pamiętać o ciepłym ubiorze. Trasę pokonuje się na tratwie flisackiej. Różnice poziomów niekiedy wynoszą aż 36 metrów. Sezon spływowy trwa od 1 kwietnia do 31 października. W tym czasie każdy, kto chce przeżyć wyjątkowe doświadczenie, powinien skorzystać z okazji. Spływ zakończony w Szczawnicy to wyprawa, na którą trzeba poświęcić około dwie i pół godziny. Góry to dla nas przede wszystkim obcowanie z naturą i bardzo aktywne spędzanie czasu, dlatego polecamy podróż po Dunajcu, gdzie widoki są rewelacyjne!

Kolejnym punktem jednodniowej wycieczki może być park linowy ABlandia. Dawka adrenaliny każdemu może poprawić nastrój. Park zlokalizowany jest w Krościenku nad Dunajcem, na ul.Jagiellońskiej 100a, naprzeciwko Karczmy Waluś. Jest to jeden z największych parków linowych na południu Polski, z bardzo bezpiecznym systemem asekuracyjnym tzw. bezwypięciowym. Każdy znajdzie tam coś dla siebie – zarówno mali, jak i trochę więksi fanatycy przygód. Do wyboru mamy Strefę Juniora- linowy plac zabaw dla dzieci,  trasę żółtą, niebieską i czerwoną – extreme oraz Wieżę Mocy z trasą zjazdową, emocjonującym skokiem PowerFAN z 13 m  i wahadłem BigSWING. Tym odważnym polecamy wybrać ten najtrudniejszy odcinek. Trasa wymaga sporego wysiłku i sprawności. To niemałe wyzwanie, jednak doskonałe dla wszystkich kochających adrenalinę. W parku można spędzić od 2 do 5 godzin, jest więc co tam robić.

Wyprawę można zakończyć odwiedzinami kościoła świętego Wojciecha w Szczawnicy, który jest interesującym sakralnym zabytkiem. Zbudowany jest on z kamienia w stylu neogotyckim. Warto przysiąść w nim i odpocząć po ekscytującym dniu.

Nawet jeden dzień w Pieninach może być zaskakujący i dynamiczny. Pomimo zmęczenia przyniesie satysfakcję. Pieniny to piękne góry – tajemnicze i pragnące odkrywania na nowo. To wspaniały punkt urlopowy, nawet jeżeli masz tylko kila godzin by móc się nimi nacieszyć...

Zobacz również: Co robić w Szczawnicy gdy pada deszcz

Polecane artykuły

 • sz2s_medium.jpg

  Relacja z Pienin: Wizyta w parku linowym!

  Nasze spokojne wakacje w Pieninach właśnie dobiegały końca, kiedy to męska część mojej rodziny zaproponowała rozrywkę, która zamieniła sielankowy urlop w prawdziwie ekscytujące przeżycie

 • Co robić w Szczawnicy, gdy pada deszcz?

  Wyczekiwany wypoczynek w Szczawnicy niestety nie przebiega zgodnie z planem? Za oknem szaro, krople deszczu rytmicznie uderzają o szyby – wyprawa w Pieniny, szaleństwo w parku linowym, a nawet spacer po okolicy mogą nie skończyć się dobrze.

 • wpis01.jpg

  Czym się kierować, wybierając nocleg w górach?

  Wyprawa w góry to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku – świeże i rześkie powietrze, niepowtarzalna kultura ludowa, odizolowanie się od zgiełku wielkich metropolii i, oczywiście, wymagające, choć niesamowicie satysfakcjonujące górskie wędrówki.

 • beskidsadecki3_medium-1.jpg

  Jak poruszać się po szlaku turystycznym?

  Odnosisz wrażenie, że kiedy próbujesz odpocząć w bezruchu – na przykład oglądając telewizję na kanapie – na dłuższą metę wcale nie regenerujesz sił witalnych? Czujesz się tylko coraz bardziej zmęczony?