Jak powinny wyglądać buty do wspinaczki? Dlaczego warto mieć swoją parę?

Rozpoczynając przygodę ze wspinaczką, warto zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie, które ułatwi, a wręcz umożliwi wykonywanie tego sportu. Jest to niezwykle wymagająca dyscyplina, przy której konieczna jest dobra kondycja. Jednak odpowiedni sprzęt znacznie ułatwia wspinanie się oraz umożliwia pokonywanie coraz to trudniejszych elementów, które mogą stanowić problem dla osób początkujących. Jednym z takich elementów wyposażenia są buty do wspinaczki. Na co należy zwrócić uwagę wybierając je? Czy cena w tym przypadku jest tak ważna? Czy warto stawiać na gorszej jakości produkty? Sprawdź, w jaki sposób dobrze dopasowane buty do wspinaczki ułatwią Ci wykonywanie tego sportu.

Jak powinny wyglądać buty do wspinaczki?

Buty wspinaczkowe różnią się od klasycznego obuwia, jakie zakładamy na co dzień. patrząc na nie z góry, można je pomylić z klasycznymi adidasami. Jednak w rzeczywistości są one specjalnie wyprofilowane w taki sposób, żeby ułatwić zaczepianie stopy o kolejne przeszkody, jakie pojawiają się po drodze. Dzięki temu możliwe jest znacznie łatwiejsze i sprawniejsze podciąganie się. Dodatkowo takie buty powinny doskonale dopasowywać się do stopy, przylegając do niej niczym druga skóra. Już u początkujących wspinaczy warto wyrabiać nawyk korzystania z wysokiej jakości obuwia, które ma umożliwić i ułatwić im pokonywanie kolejnych metrów na ściankach oraz w terenie.

Gdzie kupować obuwie wspinaczkowe?

Wybór butów wspinaczkowych jest bardzo ważny. Wpływa on bowiem na komfort podczas wykonywania sportu, a nawet bezpieczeństwo na ściance. Dlatego buty do wspinaczki powinny być dopasowane przez zaawansowanych wspinaczy. Jeśli taka osoba pomoże początkującemu, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo odpowiedniego dopasowania obuwia. Nawet w przypadku mężczyzn, który mają zazwyczaj szersze stopy, w związku z czym pojawia się problem z niektórymi modelami.

Najlepszym miejscem, gdzie można kupić pierwsze buty wspinaczkowe jest internet. Sklep 8a.pl oferuje szeroki wybór zarówno dla osób początkujących jak i tych, którzy już od wielu lat zajmują się tym sportem. Warto bowiem pamiętać, żeby dopasować obuwie do stopnia swojego zaawansowania. Nie ma konieczności sięgania po zaawansowane buty, jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi wspinaczkowej. Zapewniamy Cię, że przed rozpoczęciem zaawansowanych tras czeka Cię przynajmniej jedna wymiana obuwia ze względu na jego zużycie się.

Dlaczego buty do wspinaczki są tak ważne?

Buty wspinaczkowe męskie i damskie umożliwiają komfortowe wspinanie się. Znacznie je ułatwiają i sprawiają, że staje się ono przyjemnością. Dzięki temu istnieje znacznie większa szansa na prawidłowe pokonanie ścianki wspinaczkowej lub naturalnej przeszkody, jaka pojawiła się w terenie.

Co ważne, obuwie wspinaczkowe, powinno być indywidualnie dopasowane do każdej osoby. Dlaczego? Każdy z nas ma zupełnie inny kształt stopy, inaczej również stawia ją podczas wspinaczki. Jeśli nie dopasujesz obuwia do swoich potrzeb, musisz liczyć się z mniejszym komfortem, obcieraniem lub niewystarczającym przyleganiem obuwia. Dlatego zaufaj specjalistom i dopasuj buty tak, żeby być z nich w pełni zadowolonym przez kolejne lata użytkowania.

Czy warto kupować niskiej jakości buty wspinaczkowe?

W sieci można znaleźć obuwie, które do złudzenia przypomina obuwie wspinaczkowe, ale jest od niego znacznie tańsze. Kusi wiele osób swoją ceną oraz podobieństwem do sportowego obuwia. Czy warto sięgać po takie rozwiązania? My zdecydowanie to odradzamy.

Jeśli planujesz poważnie zając się wspinaczką, postaw na dobrej jakości obuwie, które umożliwi i ułatwi Ci wykonywanie tego sportu. Produkty, które tylko udają oryginalne, dużo szybciej się niszczą i powodują ból stóp oraz duży dyskomfort podczas uprawiania sportu.

Polecane artykuły

 • zdj10.jpg

  Jak wybrać buty trekkingowe damskie?

  Miłośnicy górskich szlaków i wędrówek, dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest wybór odpowiedniego obuwia - to właśnie ono stabilizuje stawy, zapewnia dobrą przyczepność do podłoża, a także umożliwia komfortową wyprawę.

 • walizka-na-wyjazd-z-dzieckiem.jpg

  Jak zapakować walizkę na wyjazd z dzieckiem?

  Pakowanie to zawsze stresujący moment dla każdego rodzica. Nawet kilkudniowy wyjazd może przyprawić o zawroty głowy, dlatego warto przygotować listę potrzebnych rzeczy wcześniej i stopniowo odkładać je w jedno miejsce. Dzięki temu sam proces układania w walizce przebiegnie szybciej. 

 • buty-w-gory.jpg

  Jakie buty na górskie wycieczki?

  Wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, nie tylko pod kątem fizycznym, ale także wyposażenia. Właściwy plecak, karimata, śpiwór, dobra kurtka przeciwdeszczowa,

 • jakie-buty-sprawdza-sie-najlepiej-do-dlugich-pieszych-wedrowek.jpg

  Jakie buty sprawdzą się najlepiej do długich, pieszych wędrówek?

  Piesze pokonywanie długich dystansów stwarza nie tylko ryzyko otarcia stóp, ale i poważnych kontuzji. Stąd niezwykle istotne jest, aby przygotowując się do wojaży po trudnym terenie...