Trekking - co to jest, jak zacząć i dlaczego warto? Kompleksowy poradnik

W ostatnim czasie można zauważyć, że trekking górski zyskuje na popularności. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Piesze wędrówki mogą być uprawiane przez wszystkich. Mogą to być zarówno długie wędrówki, jak i te krótsze. Trekkingiem górskim interesują się różne osoby. Sprawdź, czy jest to sport dla Ciebie i jak się przygotować do uprawiania trekkingu!

Trekking - czym jest?

Trekking to aktywność w stylu pieszej turystyki przygodowej. Liczy się tutaj adrenalina oraz wysiłek fizyczny, który wyzwala w organizmie człowieka endorfiny. W trakcie trekkingu istotny jest równy oddech, intensywny marsz oraz wzmożone krążenie krwi w żyłach. Początkowo trekking był porównywany do wspinaczki po niewysokich górach połączony z nordic walking.

Jakie rodzaje trekkingu wyróżniamy?

Mamy kilka odmian trekkingu. Poza klasycznym, którym nazywany jest trekking górski, można zwrócić uwagę na trekking pustynny, lodowcowy, polarny, rowerowy, na bagnach, na wulkanach czy rzeczny. Formy trekkingu warto dostosować do swoich umiejętności.

Dla kogo dedykowany jest trekking?

Trekking to aktywność fizyczna, którą może rozpocząć każdy z nas. Trzeba jedynie nieco motywacji i chęci, aby zdecydować się na ruch, nawet w trudnych warunkach. Ten typ aktywności to nie tylko ruch sam w sobie, ale również możliwość odkrycia pięknej przyrody. Nie trzeba wcześniej trenować trekkingu czy zdobywać jakiejś szczególnej wiedzy. Wystarczą chęci! Dzięki nim nie znudzisz się za szybko tego rodzaju aktywnością, a uprawianie jej w trudnych warunkach terenowych doda Ci jeszcze motywacji.

Jak zacząć?

Na samym początku nie trzeba decydować się na przejście głównego szlaku beskidzkiego czy porywać się na główny szlak sudecki. Na start trzeba się dobrze przygotować. Warto zdecydować się na jakąś niedługą trasę, aby zobaczyć, na czym to mniej więcej polega. Najlepiej jest zacząć również od dokładnego zaplanowania trasy. Jest to bardzo ważne, ponieważ można wtedy określić, ile mniej więcej zajmie przejście. Trekking nie musi zawierać się też w jednym dniu. Są i kilkudniowe trasy, dlatego trzeba też ustalić miejsce noclegu. Przerwy i ich zaplanowanie to kolejny istotny aspekt. Kiedy już będziesz po swoim pierwszym trekkingu, dokładnie zobaczysz, co zostało zrobione dobrze, a co warto poprawić. Podstawa pod kolejne trasy już jest!

Jak ubrać się na wyprawy trekkingowe?

Aby uprawiać trekking, warto mieć na wyposażeniu dobrej jakości odzież. Właściwy ubiór wpływa pozytywnie na komfort wędrówki. Powinna zapewniać swobodę ruchów, a przy okazji odpowiednią cyrkulację powietrza. Energiczny marsz na pewno sprawi, że ciało nieco się spoci. Jeśli masz na wyposażeniu ubrania lekkie, wykonane z przewiewnych materiałów, doskonale odprowadzających nadmiar potu, można powiedzieć, że masz już wszystko, co potrzebne. Chcesz wiedzieć więcej na temat sportowej odzieży? Koniecznie sprawdź stronę internetową https://www.sport-shop.pl/sprzet-trekkingowy-c-540.html.

Buty trekkingowe, kijki trekkingowe i wiele więcej!

W spacerach po górach i pagórkach bardzo istotne są odpowiednie buty trekkingowe. Przede wszystkim powinny idealnie trzymać stopę i chronić kostkę przed urazami, a ponadto muszą sprawdzić się w trudnych warunkach pogodowych. Najlepiej postawić na obuwie z wysoką cholewką. Dobre buty z pewnością będą kosztować nieco więcej, jednak jeśli poważnie myślisz o trekkingu, warto w nie zainwestować. Kijki trekkingowe również doskonale się sprawdzą podczas takich wycieczek. Taki i inny sprzęt znajdziesz na Sport-shop!

 

Polecane artykuły