5 rzeczy, o których należy wiedzieć o PIT-37

PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja, jaką składamy do urzędu skarbowego, bowiem dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oto 5 rzeczy, które należy wiedzieć o formularzu PIT-37.

Kto składa PIT-37?

Na początek warto wyjaśnić, kto w ogóle zobowiązany jest złożyć PIT 37. Otóż deklaracja ta dotyczy osób, za których zaliczki oblicza i pobiera płatnik. Formularz ten powinny wybrać osoby:

 • zatrudnione w ramach umowy o pracę,
 • osiągające dochody na podstawie umów cywilnoprawnych,
 • emeryci oraz renciści.

Jeśli podatnik dodatkowo osiąga dochody, które nie są rozliczane przez płatnika (na przykład z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej), to składa albo jedną deklarację (PIT-36 w przypadku dochodów opodatkowanych według skali), albo dwie oddzielne. 

Termin składania zeznania podatkowego

Formularz PIT-37 należy złożyć, zgodnie z obowiązującym prawem, do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku, którego deklaracja dotyczy. Niemniej jednak w sytuacji, gdy termin podatkowy przypada w dzień wolny od pracy, ulega on przesunięciu na pierwszy dzień roboczy. Przykładowo w 2022 roku formularz należy złożyć nie do 30 kwietnia (dzień ten przypada bowiem w sobotę), a do 2 maja. 

Wspólne rozliczenie z dzieckiem lub małżonkiem

PIT-37 możemy rozliczać nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Aby móc rozliczyć się wspólnie z mężem czy żoną, należy przez cały rok podatkowy pozostawać w związku małżeńskim. Dodatkowo współmałżonek nie może prowadzić działalności gospodarczej, która byłaby opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych bądź podatkiem liniowym. Osoby, które samotnie wychowują dziecko, muszą zaznaczyć to w deklaracji. Dzięki temu będą one mogły skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku, korzyści odniosą również osoby, które przekroczyły 2. próg podatkowy.

Ulgi podatkowe

Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą formularza PIT-37, mogą skorzystać z całego katalogu ulg zmniejszających wysokość zobowiązania. Należy do nich między innymi ulga:

 • prorodzinna,
 • na internet,
 • rehabilitacyjna,
 • z tytułu przekazanych darowizn,
 • z tytułu krwiodawstwa,
 • termomodernizacyjna.

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, należy posiadać dokumenty, które potwierdzają poniesienie wydatku lub przekazania darowizny. Wyjątkiem jest ulga prorodzinna, którą rozlicza się ryczałtowo, w zależności od ilości posiadanych dzieci.

PIT online

Deklarację podatkową PIT-37 możemy wysłać przez internet. Wielu podatników korzysta ze specjalnych formularzy, które znajdziemy w aplikacji e-Urząd Skarbowy. Deklaracja ta została już w dużej części wypełniona, niemniej jednak podatnik musi uzupełnić pola dotyczące przysługujących mu ulg oraz sprawdzić poprawność danych. Jeśli tego nie zrobi, deklaracja zostanie zaakceptowana wraz z upływem terminu podatkowego w takiej formie, w jakiej została przygotowana przez urząd skarbowy. Dzięki temu mamy pewność, że rozliczymy się z fiskusem na czas i nie poniesiemy żadnych konsekwencji z tytułu nieterminowego złożenia zeznania podatkowego. 

Polecane artykuły

 • Dom

  Schody zabiegowe - jak je dobrze zaprojektować?

  Schody mogą przyjmować różne formy w zależności od ich konstrukcji i zaplanowanego kształtu, takie jak proste, łamane, wachlarzowe, powrotne oraz kręte. 

 • najlepsze-buty-do-wspinaczki.jpg

  Jakie buty do wspinaczki górskiej wybrać?

  Decydując się na wspinaczkę – zarówno tą górską, jak i ściankową – musisz postawić na odpowiednie wyposażenie. Nie możesz pominąć kwestii obuwia, które zapewni Ci komfort

 • podróż koleją

  Jak dojechać z gór nad morze?

  Podróż z gór nad morze to wyjątkowa wyprawa przez różnorodne oblicza Polski. Z górskimi szlakami, malowniczymi dolinami, aż po morskie wybrzeże – trasy te to opowieść o kontraście krajobrazów i bogactwie polskiej przyrody. Przygotuj się na niezapomnianą podróż przez pulsujące serce tego fascynującego kraju.

 • Eowerzyści w górach

  W co powinna być wyposażona odzież ochronna dla kolarzy górskich?

  W dzisiejszych czasach kolarstwo górskie stało się nie tylko popularnym sportem, ale także pasją i stylem życia dla wielu miłośników dwóch kółek. Jednak ekstremalne warunki terenowe, zmienna pogoda i intensywny wysiłek wymagają od rowerzystów górskich noszenia specjalnej odzieży ochronnej.