Szczawnica

Szczawnica to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych Pienin. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim bogatym źródłom wód mineralnych, dzięki którym uchodzi ona za swoisty kurort, który z powodzeniem może konkurować z najsłynniejszym uzdrowiskiem Beskidów – Krynicą. 

Krótka historia uzdrowiska 

Wieś ta liczy sobie już sześć tysięcy lat. Choć szczawy (źródła kwaśnych wód) były znane już od dawna – kuracjusze zjeżdżali tu już podobno pod koniec XVIII wieku - to tak naprawdę prawdziwy rozwój Szczawnicy jako uzdrowiska miał miejsce znacznie później (ok. XIX wieku). Dopiero bowiem w 1801 roku dokonano pierwszej w historii Szczawnicy chemicznej analizy jej źródeł, dzięki której na drodze nauki udowodniono ich lecznicze właściwości. Kiedy w 1824 roku wieś została wykupiona przez rodzinę Szalaydów nastąpił jej wielki rozkwit – od tej pory góralska jak dotąd wieś stawała się prawdziwym uzdrowiskiem, do którego przybywało coraz więcej kuracjuszy z odległych zakątków Polski. Za czasów nowych właścicieli wieś rozwinęła także swoje zaplecze gastronomiczno-noclegowe. Powstały liczne wille wznoszone w tak modnym wówczas, wywodzącym się z krajów alpejskich stylu uzdrowiskowym. Do Szczawnicy przyjeżdżali przede wszystkim przedstawiciele polskiej śmietanki towarzyskiej, arystokraci oraz osoby o ważnej pozycji społecznej. Odwiedzali ją m.in. Wincenty Pol, Cyprian Kamil Norwid, Jan Matejko, Maria Konopnicka oraz wiele innych sławnych dziś postaci. Tak dobrze rozwijająca się turystycznie Szczawnica zaczęła podupadać po I wojnie światowej. Wówczas bowiem dynamicznie rozwijało się konkurencyjne uzdrowisko w Krynicy. Na szczęście w latach 30 XX wieku  Szczawnica znów zaczęła rozkwitać. Przetrwała II wojnę światową – w czasie okupacji miejscowość stanowiła główny punkt przerzutowy kurierskiego szlaku na Węgry. W miejscowych górach schronienie znaleźli także partyzanci. Po wojnie uzdrowisko w Szczawnicy zostało znacjonalizowane. Nadal rozwijało się bardzo dynamicznie aspirując do najlepszego kurortu uzdrowiskowego w Polsce.  

Szczawnica

Szczawnica - atrakcje turystyczne 

Szczawnica UzdrowiskoGłównymi atrakcjami turystycznymi znajdującymi się na terenie Szczawnicy są bogate źródła wód mineralnych – Wanda oraz Szymon (koło parku dolnego) oraz Józefina, Stefan, Jan, Magdalena – w centrum. Choć w samej Szczawnicy nie ma zbyt wiele cennych zabytków to warto zwrócić uwagę przede wszystkim na starą stylizowaną zabudowę uzdrowiskową i zachowane w całkiem dobrym stanie domy pochodzące z XIX wieku. Te znajdują się w dolnej części miasta i co ciekawe zamiast numerów mają godła np. : „Pod Kołem” czy „Pod Sokołem”. Szczawnica stanowi także dobry punkt wypadowy w Małe Pieniny oraz wschodnią część Pienin Właściwych. Jest to także doskonałe miejsce na zimowy wypoczynek. Tutaj bowiem zlokalizowany jest wyciąg narciarski oraz przygotowano kilka zróżnicowanych tras zjazdowych. Sezon zimowy otwierany jest w grudniu a zamykany dopiero w kwietniu. 

Szczawnica - ważne informacje:

W Szczawnicy znajduje się Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Oddziału Pienińskiego PTTK. Wszelkie informacje można uzyskać w siedzibie biura przy ulicy Głównej 1 lub pod numerem telefonu (18) 2622332. Informacje turystyczne można także uzyskać w czynnym cały rok punkcie informacyjny PPN  znajdującym się przy wejściu do parku. 

Sprawdż noclegi szczawnica