Jak poruszać się po szlaku turystycznym?

Odnosisz wrażenie, że kiedy próbujesz odpocząć w bezruchu – na przykład oglądając telewizję na kanapie – na dłuższą metę wcale nie regenerujesz sił witalnych? Czujesz się tylko coraz bardziej zmęczony? Jeśli tak, aktywny wypoczynek to coś dla Ciebie. Jak zatem najlepiej relaksować się czynnie? Oczywiście, organizując wypad w Pieniny i ciesząc się pięknem tutejszych okolic. Każdy doświadczony turysta ma jednak świadomość, a każdy początkujący podróżnik musi zrozumieć, że wędrówki po górach powinny zostać uprzednio dokładnie zaplanowane – inaczej mogą okazać się… niebezpieczne. Z pomocą amatorom górskich krajobrazów przychodzą szlaki turystyczne – odpowiednio oznakowane trasy wycieczkowe, które nie tylko uchronią przed zbłądzeniem, ale i zadbają o to, aby oku miłośnika Pienin nie umknął żaden interesujący szczegół. Jak zatem poruszać się po szlaku turystycznym, aby w pełni wykorzystać wszystkie wskazówki?

Jeśli wędrujemy pieszo, naszą uwagę powinny przyciągać przede wszystkim znaki w kształcie prostokątów (standardowe wymiary to 9 x 15 cm) umieszczone w punktach dobrze widocznych – najczęściej na pniach drzew czy przydrożnych słupach. Prostokątny symbol składa się z trzech pasów – dwóch pasów zewnętrznych zawsze w białym kolorze oraz pasa środkowego – tutaj barwa zmienia się w zależności od rodzaju trasy. W przypadku pieszych szlaków turystycznych warto jednak pamiętać, że, w przeciwieństwie do tras narciarskich, kolor środkowego pasa nie pozostaje związany ze stopniem trudności trasy, a określa inne jej walory.

Wybierając szlak oznakowany prostokątem z czerwonym środkowym pasem, wiemy, że decydujemy się na trasę główną – poprowadzoną przez miejsca prawdopodobnie najatrakcyjniejsze krajobrazowo i przyrodniczo. W przypadku terenów górskich, szlaki czerwone wiodą często przez najwyższe punkty konkretnych pasm. Bądźmy jednak realistami – przy trasie czerwonej nie mogą oczywiście znajdować się wszystkie atrakcje warte zobaczenia. Dlatego też, do dyspozycji mamy inne szlaki. Szlak niebieski informuje, że przed nami długa wyprawa – ustalmy więc, jakie odległości jesteśmy w stanie pokonać pieszo. Szlaki zielony i żółty to krótsze odcinki pełniące funkcje łącznikowe. Niedaleką trasą dojściową oznacza również szlak czarny. W przypadku szlaków zielonych napotkane oznaczenia informują, że zmierzamy w kierunku charakterystycznego obiektu turystycznego lub punktu widokowego.

Podczas wędrówki szukajmy również tablic z opisem danego szlaku, szacowanym czasem pokonania trasy, lokalizacją punktów, w których można schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub po prostu odpocząć. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to wartość najwyższa i zawsze należy dostosowywać planowaną wyprawę do możliwości jej uczestników – zwłaszcza, jeśli są to dzieci lub osoby starsze, a także w przypadku dokuczliwych upałów czy wyjątkowo niestabilnych warunków pogodowych. Na przebiegu szlaku - w miejscach, w których jego pokonanie nastręcza trudności - rozglądajmy się za sztucznymi ułatwieniami – schodkami, drabinkami, kładkami, poręczami etc.. Warto skorzystać z gwarantującej bezpieczeństwo pomocy i nie silić się na brawurę – Pieniny to miejsce fantastyczne pod względem krajobrazowym, nieostrożność pociąga jednak za sobą ryzyko zdrowotne.

Polecane artykuły

 • wysoki-wierch-1.jpg

  Komunikat pogodowy - dlaczego jest taki ważny?

  Wprost nie możesz się już doczekać wymarzonego urlopu w górach? Należysz do zagorzałych miłośników wypraw po szlakach turystycznych, na których przebiegu zlokalizowane są najwyższe punkty pasm górskich?

 • czorsztyn_zamek.jpg

  Zakochaj się w Pieninach

  Pieniny cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów, którym zależy na wypoczynku w otoczeniu dziewiczej przyrody. Nic dziwnego, że niektórzy wczasowicze z przyjemnością wracają w to...

 • czorsztyn-ski-1.jpg

  Na jakie atrakcje możemy liczyć zimą?

  Pieniny są atrakcyjne nie tylko latem, ale także zimą. Niższe temperatury powietrza nie są przeszkodą do zrealizowania wymarzonego wypoczynku – szczególnie, jeśli ktoś stawia na aktywny odpoczynek.

 • na-szlaku.jpg

  Relacja z Pienin: Zagubieni na szlaku.

  To miał być kolejny udany dzień na szlaku, jednakże tym razem nie wszystko poszło po naszej myśli. Gdy opuszczaliśmy swój pensjonat, nawet przez myśl nam nie przeszło, że tego dnia czeka na nas tak wiele wrażeń – których wolałabym uniknąć.