Pieniny na weekend - co warto zobaczyć?
W każdym z nas tli się tęsknota za przyrodą, obcowaniem z jej pięknem. Czy możemy odnaleźć odpowiedniejsze miejsce dla zaspokojenia tej potrzeby niż góry? Z pewnością nie! Uciec z miasta choć na chwilę - to marzenie wielu z nas. Po tygodniu ciężkiej pracy, „zamknięcia” w czerech ścianach biura potrzebujemy przestrzeni, przyrody i świeżego powietrza. To wszystko dają nam Góry Pieniny, które charakteryzują się skalnymi wierzchołkami, wapiennymi turniami, a także niepowtarzalnymi, przepięknymi przełomami Dunajca.
Wyprawa przez niebieski szlak
Wybierając się na weekend w rejon Pienin już wcześniej, w domu, zaplanujmy całą wyprawę. Chodzi o to, żeby już na miejscu nie tracić czasu na zbędne zastanawianie się: gdzie warto pójść? Ile czasu zajmie nam jedna, czy druga wycieczka? Wybierając się na krótki piątkowo-sobotnio-niedzielny wypad należy przygotować się na wczesne wstawanie, ale czy jest coś piękniejszego, jak widok gór o poranku?
Punktem obowiązkowym naszego wypoczynku na łonie natury jest Szlak Wysoka. Poznanie i pokonanie go to możliwość napawania wzroku pięknem przyrody. Będziemy szli w kierunku Wierchliczki i Doliny Białej Wody. Niebieskim szlakiem kierować się będziemy w stronę Przełęczy Rozdziela (803 m). Później miniemy Wysoką i dalej Przełęcz pod Wysokimi Skałkami (970 m), Wierchliczka (955 m) i Przełęcz Rozdziela (803 m). Pokonawszy ten odcinek docieramy do Doliny Białej Wody.
Przechodzimy przez potok i jesteśmy na terenie Rezerwatu Biała Woda. Jest to miejsce, gdzie możemy pospacerować, jeździć konno, czy na rowerach. Dzięki licznym tablicom informacyjnym możemy poznać historię mieszkańców tego pięknego obszaru, jak również dowiedzieć się nieco więcej atrakcjach przyrodniczych. Dodajemy jeszcze, że w okresie letnim Doliny Białej Wody, które minęliśmy trochę wcześniej, można kupić świeże oscypki.
Weekendowa wyprawa w Góry Pieniny to także możliwość zahaczenia o Słowację, bo to właśnie poza granicami Polski znajduje się najwyższy wierzchołek pasma, czyli Wysoka. Planując wyprawę warto wiedzieć, że najwyższy szczyt wynosi 982 m n.p.m. i leży w Pieninach Środkowych (Pieniny Właściwe). Natomiast szczyt w Małych Pieninach, nazywany również Wysokimi Skałkami wznosi się na wysokość 1050 m n.p.m. Z kolei we wschodniej części, pomiędzy przełomami Dunajca w okolicach Niedzicy a Doliną Białki, znajdują się Pieniny Spiskie. Tu najwyższy szczyt to Żar - 879 m n.p.m.
Wycieczki górskimi szlakami
Wybierając się na kilka dni w góry czas każdy z nas może zaplanować różnie. Plany te zależeć będą od naszych preferencji oraz możliwości. Inaczej będzie wyglądać taki wypad osób, które po raz pierwszy wybierają się w Pieniny, a inaczej tych, którzy w tym rejonie czują się jak w domu, bywają tam często. Niezależnie od tego, która jest to wyprawa wszystkich turystów łączy jedno – podstawa do dobre przygotowanie. Tu rozpocząć należy od odpowiedniego obuwia. W górach odpowiednie obuwie to takie, które zabezpiecza nas na szlaku przed poślizgnięciem. Doskonale wiemy, że pogoda w górach bardzo szybko się zmienia, a przecież nie warto przez nieodpowiedni ubiór zniszczyć sobie wyprawę. Dlatego przed wyruszeniem na szlak powinniśmy zaopatrzyć się także w polar turystyczny.
Weekend w Pieninach to wiele propozycji wycieczek szlakami górskimi. Warto przejść chociaż jeden z nich. To, którą propozycję wybierzemy zależeć będzie przede wszystkim od naszych możliwości fizycznych. Ta wiodąca z Krościenka nad Dunajcem do Sromowców Wyżnych liczy 10,7 km, a więc tak naprawdę pokonać ją może każdy. Wybierając tę trasę wędrówkę marsz rozpoczynamy szlakiem zielonym w stronę Toporzyska, następnie po wejściu na teren Pienińskiego Parku Narodowego iść zaczynamy żółtą drogą przez Bajków Gronik i polanę Wyrobek do przełęczy Szopka. I kolejna trasa. Tym razem niebieska, nią kierujemy się przez szczyty Czoło, Sylwków Górnik i Łączana do przełęczy Trzy Kopce. I dalej do celu, którym są Sromowce Wyżynne iść będziemy szlakiem czerwonym. Pokonanie tej trasy (w jedną stronę) zająć nam powinno od ok. 3 godz. 45 min. do 4 godz. 30 min.
Ci, którzy na marsz chcieliby poświęcić znacznie więcej czasu - od 6 do 8 godz. - wybrać powinni szlak ze Szczawnicy do Sromowców Niżnych. Idąc tą trasą docieramy pod Czerwony Klasztor i możemy zdobyć najważniejsze szczyty polskich Pienin. Z centrum uzdrowiska wyruszamy żółtym szlakiem - albo kolejką linową - na Palenicę. Przy Szafranówce kierujemy się w prawo, a z kolei przy rozstaju szlaków niebieską odnogą w kierunku schroniska Orlica i przeprawy przez Dunajec. Będąc już na drugim brzegu rzeki będziemy kierować się na wierzchołek Sokolicy. Kolejne góry, które przed nami staną to m.in. Czertezik, Ociemny Wierch i Szutrówka. Mijając skrzyżowanie nadal podążać będziemy szlakiem niebieskim aż do ruin Zamku Pieniny i na masyw Trzech Koron, a później zejście do przełęczy Szopka. I kolejna trasa przed nami – żółta, którą iść będziemy wzdłuż Szopczańskiego Potoku do wypatrzonych Sromowców Niżnych. Jako trasę powrotną wybrać warto szlak czerwony, który wiedzie po stornie słowackiej wzdłuż Pienińskich Przełomów Dunajca. Ta trasa liczy 12,1 km, a na jej pokonanie potrzebujemy ok. 4-5 godz. Wyruszając się w góry nie zapomnijmy zabrać ze sobą lornetki - z pewnością przyda się przy podziwianiu pięknych krajobrazów.
Chodzi o regeneracje sił
Wypad poza miasto na weekend, by zregenerować siły to zawsze bardzo dobry pomysł. Czasami możemy obawiać się tego czy pogoda dopisze. Od odpowiedzi na to pytanie zawsze wiele zależy, ale pamiętajmy, że okolice Pienin to także wiele zabytków, które możemy obejrzeć jeśli na miejscu będzie deszczowo. Są to m.in. zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim - niedzicki Dunajec, czy też ruiny renesansowych budowli na przeciwległym brzegu. Co ciekawe w Zespole Zamkowym w Niedzicy został utworzony hotel oraz muzeum, natomiast pozostałościami czorsztyńskiego zamku opiekuje się Pieniński Park Narodowy.
Wyruszając na wyprawę w Pieniny pamiętajmy, że największe walory przyrodnicze i krajobrazowe tego terenu są objęte różnymi formami ochrony, w tym za wiele zadań odpowiadają Pieniński Park Narodowy w Polsce oraz słowacki Pieninský národný park. To daje nam gwarancje obcowania i wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody.
Zobacz również: Co robić w Szczawnicy gdy pada deszcz