D jak Dunajec

Dunajec to rzeka II rzędu, rozciągająca się w południowej części Polski. Dunajec stanowi prawy dopływ Wisły. 

Dunajec powstaje w Nowym Targu z połączenia dwóch rzek: Białego Dunajca i Czarnego Dunajca. Za początkowy odcinek Dunajca uznaje się Czarny Dunajec. 

Jego długość to 247 km (długość uwzględnia Czarny Dunajec (48km). Dunajec stanowi odcinek graniczny, rozciągający się pomiędzy Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą (17km). 

Nazwa Dunajec pochodzi od zdrobnienia słowa Dunaj, które dawniej oznaczało rzeki, stawy, wody. 

Dunajec znany jest z bardzo gwałtownych wahaniami wielkości przepływu i poziomu wody, które dochodzą nawet do 11 metrów w dolnym biegu. Gwałtowność rzeki była przyczyną katastrofalnych powodziami, które miały miejsce w latach 1934 i 1970.

Rzeka ma duże znaczenie turystyczne. Bardzo popularną atrakcją turystyczną jest spływ Pienińskim Przełomem. Rzeka ta stwarza świetne warunki dla pasjonatów kajakarstwa górskiego i wędkarstwa. 

Dunajec przegradzany jest przez zapory wodne, Niedzicy, Sromowcach, Czchowie i w Rożnowie. Rejony utworzonych jezior stanowią doskonałą bazę, która służy turystyce i rekreacji (z wyjątkiem brzegów jeziora Sromowskiego, którego wody nie mogą być wykorzystywane do celów rekreacyjnych i podlegają ścisłej ochronie). 

Zobacz także:

Szczyt Sokolica Pieniny

Czerwony klasztor Słowacja 

Zamek Czorsztyn

Sromowce Wyżne

Łapsze Niżne