Sromowce Wyżne

Sromowce NiżneSromowce Wyżne są dużą wsią o charakterze letniskowym położoną na lewym brzegu rzeki Dunajec (tuż poniżej jeziora Sromowieckiego, u podnóży Pienin Czorsztyńskich). Wieś ta powstała przy szlaku trans-karpackim i niegdyś nazywana była po prostu „Przekop”. Zdaniem historyków lokalizacji na prawie niemieckim dokonały starosądeckie klaryski na przełomie XIII oraz XIV wieku. W rejonie tym prowadzono liczne prace archeologiczne, których wyniki wskazuje na niezwykle długa historię wsi. Zaludniona była ona już w czasach przedhistorycznych (znaleziska z epoki paleolitu i neolitu).   W XIV wieku wieś była ważnym punktem znajdującym się na trasie pomiędzy polską twierdzą Czorsztyn a Węgierska Niedzicą. To właśnie w okolicach Sromowców odbyło się słynne spotkanie Władysława Jagiełły z Zygmuntem Luksemburczykiem. 

Sromowce - atrakcje turystyczne 

Folklor tej wsi jest bardzo charakterystyczny dla rejonów pogranicza. Ciekawy jest tutaj ubiór – spiski w odmianie Kacwińskiej, który dziś uznawany jest już za wybitnie staroświecki. Miejscowa ludność posługuje się gwarą zaliczaną do podhalańskiej z naleciałościami węgierskimi, słowackimi oraz rumuńskimi. Choć Sromowce Wyżne nie mogą pochwalić się wieloma cennymi zabytkami to na uwagę zasługuje tutaj niepewno kościół z XIX wieku z cennym ołtarzem. Jest to także doskonała trasa wypadowa do pobliskich miejscowości turystycznych: Spiskiej Wsi, Czerwonego Klasztoru czy też Leśnicy. 

Historia Sromowiec Wyżnych

Miejscowość Sromowce Wyżne, położona u podnóża Pienin, ma bogatą historię sięgającą wieków. To malownicze miejsce było niegdyś osadą targową, a jego historia jest spleciona z przemysłem węglowym oraz lokalną kulturą. Warto zagłębić się w przeszłość tego regionu, aby lepiej zrozumieć, jak się kształtowała i ewoluowała ta urokliwa miejscowość.

Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Sromowce Wyżne to miejsce, gdzie zabytki historyczne spotykają się z niesamowitymi atrakcjami turystycznymi. Jednym z głównych punktów jest Zamek w Niedzicy, położony tuż przy granicy ze Słowacją. Ten imponujący zamek wznosi się nad Jezioro Czorsztyńskie i stanowi nie tylko historyczne miejsce, ale także punkt widokowy, skąd roztaczają się spektakularne panoramy. Innym fascynującym zabytkiem jest Kościół Świętego Wojciecha, którego korzenie sięgają XIII wieku. To nie tylko miejsce kultu, ale także dowód długiej historii tego regionu.

Atrakcje przy Wodospadzie Szopczańskim

W okolicach Sromowiec Wyżnych znajduje się również imponujący Wodospad Szopczański. To niezwykłe miejsce, gdzie woda z wysokości około 20 metrów spada na kamienne półki, tworząc malowniczy widok. Ten naturalny fenomen przyciąga licznych turystów, którzy chcą podziwiać piękno wodospadu oraz otaczającej przyrody.

Przygoda na Dunajcu

Sromowce Wyżne stanowi także doskonałą bazę wypadową do odkrywania uroków Dunajca. Rejsy tratwami po tej malowniczej rzece to niezapomniane doświadczenie, pozwalające podziwiać piękno Pienin z perspektywy wody. To także szansa na zetknięcie się z naturą i dzikim krajobrazem, który Dunajec wyżłobił przez wieki.

Aktywny Wypoczynek w Pieninach

Sromowce Wyżne to również doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Góry Pieniny oferują liczne szlaki piesze i rowerowe, a okolice zachęcają do wędrówek i odkrywania ukrytych zakątków. To także idealna baza dla osób pragnących eksplorować nie tylko Sromowce Wyżne, ale również inne atrakcje regionu.

Sromowce Wyżne to więcej niż tylko miejscowość - to kawałek historii, natury i kultury, który zachwyca każdego, kto do niego zawita. Zabytki, atrakcje turystyczne i piękno otaczającego krajobrazu tworzą niezapomniane doświadczenia dla każdego podróżnika.