Morze czy jezioro, gdzie jechać, aby popływać na desce sup?

Deska Sup jest coraz popularniejszym wyborem wielu fanów spędzania wolnego czasu na wodzie. Deska tego typu może być z powodzeniem wykorzystywana jednakowo na jeziorach jak też akwenach morskich. Chociaż pływanie na otwartym morzu lub jeziorze może być świetną zabawą, istnieją między nimi pewne kluczowe różnice.

Jezioro a morze

Po pierwsze, morze jest znacznie bardziej nieprzewidywalne ze względu na jego większy rozmiar i silniejsze prądy, które mogą utrudnić nawigację początkującym. Trzeba też być bardziej ostrożnym podczas wiosłowania, ponieważ siła fal może się zmienić w jednej chwili. Na przykład silne prądy i pływy mogą działać na korzyść lub niekorzyść pływającego - wzbijając piasek i muł, czyniąc wodę bardziej mętną.

Natomiast jeziora są stosunkowo bezpieczne, z płaską i spokojną wodą, chyba że występują burze lub silny wiatr. Wiosłowanie na jeziorze jest idealne dla mniej doświadczonych wioślarzy lub osób, które chcą spróbować jogi SUP. Dlatego deska Sup na jeziorze jest lepszym wyborem, dla osób początkujących. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wiosłowanie na jeziorze jest nieco bezpieczniejsze niż wiosłowanie na oceanie. Jednak w każdym przypadku, zanim wsiądziesz na deskę, załóż kamizelkę ratunkową.

Deska Sup na morzu

Stabilność jest kluczowa, jeśli chodzi o nawigację na otwartych akwenach morskich, pamiętaj, aby wybrać deskę Sup z szerokim pokładem, który pozwala na przyjęcie stabilnej pozycji dla lepszej równowagi.

Ważny jest również kształt deski. Wybierz jedną z desek turystycznych, ponieważ ten typ zapewni ci większy komfort na falach, dzięki spiczastemu dziobowi (znanemu również jako kadłub wypornościowy, który pozwala bez wysiłku ślizgać się po większości zbiorników wodnych. Przed rozpoczęciem wiosłowania, należy przećwiczyć pewne zasady bezpieczeństwa, takie jak zapoznanie się z przypływami i odpływami w strefie wiosłowania. Znajomość narastających i zanikających ruchów fal może pomóc w przewidywaniu zachowania morza i przygotowaniu się na zmiany pływów.

Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący, jest wybór spokojnego dnia bez zbytniego wiatru. Postaraj się znaleźć plażę, która ma bezpieczny nurt i łatwe warunki pływowe. Zatoki są zazwyczaj świetnymi miejscami dla początkujących. Powinieneś też sprawdzić lokalne warunki pogodowe. Upewnij się, że nie przewiduje się burzy ani silnych wiatrów, zanim wyruszysz na otwartą wodę. Następnie upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt. Będziesz potrzebować:

  • pianki,
  • kamizelki ratunkowej,
  • smyczy do SUP-a – jest to środek bezpieczeństwa i może zapobiec zgubieniu sprzętu i deski w przypadku upadku do wody,
  • gwizdku na wypadek, gdybyś potrzebował pomocy.

Deska Sup na jeziorze

Wiosłowanie na płaskiej wodzie jest łatwiejsze ze względu na względny spokój, jaki może zapewnić jezioro.

Przede wszystkim warto sprawdzić informacje o warunkach pogodowych. Niektóre większe jeziora potrafią „generować” nawet półmetrowe fale. Postaraj się znaleźć spokojne miejsce bez ostrych kamieni lub przedmiotów, które mogłyby cię zranić, jeśli wpadniesz do wody.

Upewnij się, że masz ze sobą sprzęt ochronny. Mimo że wiosłowanie na jeziorze jest bezpieczniejsze, nadal ważne jest, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Załóż kamizelkę ratunkową i przywiąż deskę do kostki za pomocą smyczy. Wejście do wody jeziora jest zwykle łatwiejsze, ponieważ nie będziesz musiał zmagać się z dużymi falami.

Adventure Sup to najbardziej odpowiednia deska dla tych, którzy lubią pływać na jeziorze. To idealny wybór dla entuzjastów outdooru, którzy preferują jeziora, zwłaszcza że ma nieco szerszy rozstaw, aby zapewnić ci dodatkową stabilność. Bardzo szybko się nadmuchuje i ma kabury, dzięki czemu możesz schować dodatkowy sprzęt i zapasy na długie wyprawy. Ta deska do wiosłowania jest nie tylko świetna na jeziorach, ale także do wędrówek po rzekach.

Polecane artykuły