Szczawnica - doskonałe miejsce na podbudowanie zdrowia

O Szczawnicy mówi się, że jest sercem Pienin i Beskidu Sądeckiego. Nie dziwi więc, że jest częstym celem wypraw mających na celu podbudowanie zdrowia. Miejscowość umiejscowiona jest w dolinie, który jest prawobrzeżnym dopływem Dunajca, co wytwarza specyficzny mikroklimat.

Doskonałe miejsce dla kuracjuszy

Do uzdrowiska przyjeżdżają ludzie z całej Polski. W okolicach Szczawnicy leczy się różne choroby związane z górnymi drogami oddechowymi, problemami z żołądkiem a także podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Ma na to wpływ doskonałe powietrze, ale również mineralne wody, z których słynie ta lokalizacja.

Wody mineralne – perła uzdrowiska

W Szczawnicy znajdują się źródła wielu rodzajów wód, których nazwa – szczawy – przyczyniła się do powstania nazwy miejscowości. Z picia wód leczniczych korzystają nie tylko kuracjusze w sanatoriach, ale również turyści. Niektóre źródła są ogólnodostępne w związku z czym może z nich skorzystać każdy, który wybierze się np. do Parku Dolnego, w którym mieści się źródło Szymon.

Podczas wypoczynku warto też zadbać o swój wygląd. Wygląd cery, wygląd włosów to podstawa. Możesz u siebie zaobserwować porowatość włosów. Najlepsze to włosy średnioporowate, warto zapoznać się z odpowiednimi kosmetykami do tego przeznaczonymi.

Spływ Dunajcem i szlaki turystyczne

Jedną z największych atrakcji znajdujących się w okolicach Szczawnicy jest spływ Dunajcem. Dlatego też osoby spragnione przygody chętnie decydują się na tę atrakcję. Jednocześnie w okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne idealne na długie spacery – także z kijkami nordic walking. Dla osób lubiących piesze przechadzki doskonałą propozycją jest długa promenada z ławkami pozwalającymi na złapanie odrobiny odpoczynku.

Spacery po uzdrowisku

W wolnej chwili warto przejść się po samej miejscowości. Architektura Szczawnicy znajduje powszechne uznanie, zaś zabytki takie jak dworzec gościnny czy kościół św. Wojciecha, to obowiązkowe elementy podczas każdej wizyty turystycznej. Warto również udać się do pobliskich miejscowości aby zwiedzić np. piękne cerkwie w Jaworkach czy Szlachtowej. Obowiązkowym punktem wycieczki do Szczawnicy jest również odwiedzenie Muzeum Pienińskiego, w której zapoznać można się z historią regionu.

Kwestia noclegu

Gdy celem wycieczki jest Szczawnica noclegi nie są trudne do odnalezienia. Wszystko jednak zależy od oczekiwań. Osoby skupione przede wszystkim na podbudowaniu zdrowia najchętniej wybierają sanatoria lub hotele posiadające rozbudowane sfery SPA. Jednak nawet gdy chodzi o zwykłe domki Szczawnica może być atrakcyjnym miejscem do odpoczynku.

Gdzie i co zjeść?

W uzdrowisku bez problemu odnajdziemy tanie noclegi, jednak czy tak samo będzie z kwestiami wyżywienia? Ceny w restauracjach wahają się od małych, do bardziej wygórowanych w zależności od rodzaju kuchni. Dominują restauracje w stylu góralskim, z wysokokaloryczną kuchnią, co niestety nie zawsze jest najlepszym pomysłem dla osób chcących podbudować własne zdrowie. Jeżeli przebywamy w sanatorium, wówczas kwestia martwienia się o dietę jest zdjęta z naszych barków. Gdy jednak samodzielnie wybieramy posiłki, trzeba pamiętać o unikaniu zbyt tłustych potraw, które mogłyby mieć niepoprawny wpływ na poziom cholesterolu we krwi czy też problemy wątrobowe. Jednak nie ma się co martwić – w każdej restauracji znajdują się także potrawy, które z powodzeniem mogą być spożywane przez dbające o zdrowie oraz o linie.

Widać więc, że Szczawnica proponuje różnego rodzaju atrakcje turystyczne przeznaczone dla ludzi w każdym wieku. Jednak czas spędzony w tej miejscowości może opierać się przede wszystkim na podbudowywaniu własnego zdrowia. Nie tylko samo powietrze i wody mineralne – ale także cała infrastruktura miejscowości może nam w tym pomóc.

Zobacz również: Co robić w Szczawnicy gdy pada deszcz

Polecane artykuły