Krośnica

Krośnica Krośnica jest letniskową wsią położoną nieopodal Lubania, która dolną częścią oparta jest o szosę Nowy Targ - Krościenko. Jej historia sięga XV wieku. Nazwę swą zawdzięcza nazwie płynącej w niej rzeczki. Krośnica niegdyś obfitowała w zabytkowe drewniane zabudowania, którymi niestety nikt się nie opiekował przez lata. Część z nich została zdemontowana inne co prawda stoją dalej, ale są całkowicie zrujnowane przez działanie czasu. Nie mniej jednak możemy dziś jeszcze obejrzeć nieliczne zabytkowe zabudowania drewniane oraz kilka ładnych kamiennych piwnic.

Wieś ta ma duże walory letniskowe. Odznacza się bardzo korzystnym, słonecznym klimatem, osłoną od wiatrów, rozległymi i malowniczymi lasami rozciągającymi się szerokimi pasami oraz interesującą okolicą. Jest to także doskonała baza wypadowa na wycieczki na Wdżar do Lubania, Czorsztyna lub w Pieniny.

Krośnica odznacza się dogodnym położeniem komunikacyjnym. Od przelotowej trasy Krościenko - Nowy Targ – Szczawnica, odchodzi wybudowana jeszcze w latach 70 XX wieku droga do Sromowców. Ta przecina malowniczymi wprost serpentynami zachodnią część grzbietu Pienin Właściwych. Droga ta została udostępniona do ruchu w momencie wybudowania sztucznego zbiornika Czorsztyńskiego. Wtedy bowiem z użycia wyszła droga biegnąca wzdłuż rzeki Dunajec. Jest to główny dojazd do Czorsztyna. Drogą tą przewozi się także odpowiednio przystosowanymi ciężarówkami tratwy flisackie do stacji początkowej spływu Dunajcem – do Kątów.